nahoru

Nacistická chlouba Zeppelin shořela při přistání za 32 vteřin. Obří vzducholoď při zkáze natáčeli i fotili

Tereza Stonišová14. července 2018 • 14:00
Nacistická chlouba Zeppelin shořela při přistání za 32 vteřin. Obří vzducholoď při zkáze natáčeli i fotili
foto: RHP

Zkáza Zeppelinu Hindenburg, monstrózní vzducholodi, která byla chloubou nacistického Německa, ukončila éru vzducholodí stejně rychle jako životy pětatřiceti lidí, kteří při cestě do Spojených států na palubě zahynuli. 245 metrů dlouhý obr patří i přes katastrofický konec k největším přepravním prostředkům své doby.

Nehoda německé přepravní vzducholodi se odehrála 6. května 1937 nad americkým městem Lakehurst v New Jersey, kam měla namířeno. Nehoda urychlila konec tohoto způsobu cestování, které nebylo bezpečné i z důvodu, jenž se gigantické lodi stal osudným: nadnášel ji totiž vodík, vysoce hořlavá látka reagující se vzduchem.

Požár vzducholodi patří dodnes k tomu nejhoršímu, co se v historii letectví odehrálo. Loď odstartovala z Frankfurtu nad Mohanem, na palubě byla téměř stovka lidí, z toho většina posádky. Let tímto prostředkem lákal nejen jistou exkluzivitou, ale také rychlostí – zaoceánské parníky se do Spojených států plavily přibližně dvakrát pomaleji než nacistická vzducholoď Zeppelin LZ 129 Hindenburg.

 

Za poznáním slastí i strastí Jamajky: Na území Maroonů
Anita Balejíková 24. dubna 2018 • 11:13

Za poznáním slastí i strastí Jamajky: Na území Maroonů

Příčinou vznícení byl pravděpodobně únik hořlavého vodíku, jenž za špatného počasí, které loď při prudkém přistávacím manévru zastihlo, reagoval se vzduchem. Loď se začala sesouvat k zemi vychýlená přídí nahoru. Plameny začaly šlehat až neuvěřitelnou rychlostí po celé délce lodi. Někteří cestující začali v zoufalství vyskakovat, což se jim ale stalo osudným, protože i přes hrozivě vypadající katastrofu se podařilo mnohým přežít. Po nehodě došlo ke zrušení dalších letů, které byly naplánovány. Nacisté se navíc nejprve domnívali, že šlo o sabotáž – nic takového se ale nepotvrdilo.

Volby ve Švédsku může podle průzkumů vyhrát i protiimigrační strana Švédští demokraté
Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor
Marek Stoniš 11. července 2018 • 14:25

Těšme se, až se (nám) rozsvítí. Ve tmě je Babiš nebezpečný tvor

 
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější