nahoru

Miluju Polsko, chci tady zůstat. Život ukrajinských migrantů na působivých fotografiích

Johana Kudrnová12. července 2018 • 16:30
Miluju Polsko, chci tady zůstat. Život ukrajinských migrantů na působivých fotografiích
foto: Flickr

Herečka, vědec, dirigent, učitelka, tanečník, fotbalový trenér. V Polsku v současné době žije legálně na půl milionu Ukrajinců, další statisíce zde oficiální status zatím nemají. Migrovat do sousední země začali ještě před válkou, která vypukla v roce 2014, v posledních čtyřech letech však proud různorodých lidí, hledajících klidný a šťastný život, ještě zesílil. Na zádumčivých fotografiích je zachytil fotograf Stěpan Rudik.

Rudnik nafotil Ukrajince žijící v polském městě Poznaň a jeho okolí ve spolupráci s filoložkou Annou Demčurovou. Oba jsou taktéž ukrajinského původu a fotografiemi se snaží bojovat proti stereotypům o ukrajinských dělnících a uklízečkách.

Zdaleka ne všichni Ukrajinci migrující dnes na západ totiž vykonávají v nových domovech nekvalifikovanou nebo manuální práci, i když i takoví se samozřejmě stále najdou.

Krásné Ukrajinky nafotily v zemi sužované válkou vtipné erotické fotografie

Někteří Ukrajinci se do Polska vrací za sezónní prací, stále více se jich zde ale začíná usazovat natrvalo. Svou budoucnost si na Ukrajině již neumí představit. V Polsku se cítí pohodlněji a bezpečněji.

Autoři projektu chtěli Ukrajince prostřednictvím fotografií Polákům přiblížit. Pro mnohé jsou totiž kvůli fyzické podobnosti s našimi sousedy neviditelní. Rychle se také integrují díky podobnosti polštiny a ukrajinštiny. Podle Rudika přitom může být každý druhý kolemjdoucí ve Varšavě Ukrajinec.

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky
Martin Mrázek 12. února 2017 • 00:54

Krása na východní frontě: Na Donbasu bojují i mladé Ukrajinky

Všech zúčastněných se Stěpan Rudik ptal, jaké jsou jejich sny. Většina Ukrajinců byla otázkou zaskočena. Většinou si přáli zdraví pro svoje blízké a mír pro vlast. Polákům jsou za otevřené dveře neskonale vděčni.

Fotografie ukrajinských imigrantů si můžete prohlédnout v galerii:

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář
Fotograf jezdí po světě a fotí rudovlásky. Prohlédněte si kouzelné zrzky, jejichž…Klíčová slova: Polsko, Ukrajina, fotogalerie, emigrace


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější