nahoru

Něžný obr Robert Wadlow: Podívejte se na nově objevené fotografie nejvyššího muže, který kdy žil

Johana Kudrnová21. dubna 2020 • 10:30
Něžný obr Robert Wadlow: Podívejte se na nově objevené fotografie nejvyššího muže, který kdy žil
foto: Pinterest

Robert se narodil 22. února 1918 v Altonu v Illinois jako nejstarší z pěti dětí Franklina a Addie Wadlowových. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl čímkoliv odlišovat od svých vrstevníků. Hypertrofie hypofýzy způsobující nadměrnou produkci růstového hormonu však brzy po narození Roberta začala proměňovat v hříčku přírody. Dnes je znám jako nejvyšší člověk v historii, o kterém máme nezvratitelné důkazy.

Robertův růst byl nezastavitelný. V pěti letech potřeboval oblečení pro sedmnáctileté – měřil 163 centimetrů. O tři roky později přerostl svého otce. Ve stejnou dobu vážil 90 kilogramů.

Navzdory zdravotním obtížím spojeným s Robertovou poruchou se mu rodiče snažili poskytnout co možná nejnormálnější život. Přesto se všechny mezníky v jeho krátkém životě váží k novým a novým výškovým a velikostním rekordům.

V roce 1931 se tak například stal nejvyšším skautem na světě. Měl na míru šitou uniformu, stan i spacák. Robert byl v dospělosti také členem zednářské lóže. Do dějin společnosti se tak opět zapsal díky své tělesné abnormalitě. Robertův zednářský prsten je tím největším, který byl kdy pro zednáře vyroben.

V dospívání se bohužel začala zhoršovat Robertova necitlivost v nohou, přesto odmítal používat invalidní vozík a k chůzi používal ortézy. Osudovou se mu v roce 1940 ve věku 22 let stala autoimunitní porucha. Nepadnoucí ortéza mu na koleni způsobila puchýř, který se škaredě zanítil. Infekce se rozšířila a lékaři Robertovi přes veškeré snahy nedokázali pomoct.

Když zemřel, měřil Robert Wadlow 272 centimetrů a stále vykazoval známky růstu. V roce 1986 vztyčili obyvatelé Altonu před místním muzeem Robertovu sochu v životní velikosti. Slavnému rodákovi přezdívají „něžný obr“.

Na snímky Roberta Wadlowa se podívejte do galerie:

Diskuse ke článku