Něžný obr Robert Wadlow: Podívejte se na nově objevené fotografie nejvyššího muže, který kdy žil | Reflex.cz
nahoru

Něžný obr Robert Wadlow: Podívejte se na nově objevené fotografie nejvyššího muže, který kdy žil

Johana Kudrnová8. června 2018 • 13:50
Něžný obr Robert Wadlow: Podívejte se na nově objevené fotografie nejvyššího muže, který kdy žil
foto: Pinterest

Robert se narodil 22. února 1918 v Altonu v Illinois jako nejstarší z pěti dětí Franklina a Addie Wadlowových. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl čímkoliv odlišovat od svých vrstevníků. Hypertrofie hypofýzy způsobující nadměrnou produkci růstového hormonu však brzy po narození Roberta začala proměňovat v hříčku přírody. Dnes je znám jako nejvyšší člověk v historii, o kterém máme nezvratitelné důkazy.

Robertův růst byl nezastavitelný. V pěti letech potřeboval oblečení pro sedmnáctileté – měřil 163 centimetrů. O tři roky později přerostl svého otce. Ve stejnou dobu vážil 90 kilogramů.

Navzdory zdravotním obtížím spojeným s Robertovou poruchou se mu rodiče snažili poskytnout co možná nejnormálnější život. Přesto se všechny mezníky v jeho krátkém životě váží k novým a novým výškovým a velikostním rekordům.

„Ukradli mě ve třinácti. Porodila jsem v patnácti.“ Portréty kavkazských žen, jejichž…

V roce 1931 se tak například stal nejvyšším skautem na světě. Měl na míru šitou uniformu, stan i spacák. Robert byl v dospělosti také členem zednářské lóže. Do dějin společnosti se tak opět zapsal díky své tělesné abnormalitě. Robertův zednářský prsten je tím největším, který byl kdy pro zednáře vyroben.

V dospívání se bohužel začala zhoršovat Robertova necitlivost v nohou, přesto odmítal používat invalidní vozík a k chůzi používal ortézy. Osudovou se mu v roce 1940 ve věku 22 let stala autoimunitní porucha. Nepadnoucí ortéza mu na koleni způsobila puchýř, který se škaredě zanítil. Infekce se rozšířila a lékaři Robertovi přes veškeré snahy nedokázali pomoct.

Hit internetu: Fotí Prahu a do snímků vkládá záběry z filmů, které se tu točily.…

Když zemřel, měřil Robert Wadlow 272 centimetrů a stále vykazoval známky růstu. V roce 1986 vztyčili obyvatelé Altonu před místním muzeem Robertovu sochu v životní velikosti. Slavnému rodákovi přezdívají „něžný obr“.

Na snímky Roberta Wadlowa se podívejte do galerie:

Bettie Page: Královna pin-upu a idol ženské krásy 50. let minulého století
Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojáků

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,830
29,620
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější