Jak také mohla vypadat československá státní vlajka. Podívejte se | Reflex.cz
nahoru

Jak také mohla vypadat československá státní vlajka. Podívejte se

red27. října 2018 • 09:45
Jak také mohla vypadat československá státní vlajka. Podívejte se
foto: VHÚ

V letošním roce oslavíme sté výročí československé státnosti. A ke státnosti patří vlajka. Užívání praporců v Čechách je doloženo už v 11. století, kdy se jednalo o symbol přemyslovské moci. Nejstarší zachovaný heraldický doklad pochází z roku 1192 a je jím jezdecká pečeť Přemysla Otakara I. Vytvoření nové vlajky, symbolizující československý stát, se v roce 1918 stalo jedním z nejdůležitějších úkolů znakové komise řešící podobu státní symboliky. Ja mohla také vypadat vlajka nového státu? Podívejte se do galerie.

Příběhy vlajky a znaku jsou součástí nového speciálu Reflexu Výlety ve stopách první republiky. Ve speciálu najdete slušnou porci cestovatelských tipů, kudy se vydat po stopách Masarykovy republiky. Nechybějí erbovní místa, jako je Baťův zlínský mrakodrap, funkcionalistická osada na Babě nebo pás pohraničních opevnění, ale zastoupena je i každodennost reprezentovaná třeba „amerikánskými“ obchodními domy Brouk a Babka v řadě českých a moravských měst.

Hit internetu: Fotí Prahu a do snímků vkládá záběry z filmů, které se tu točily.…

Vlastně je až neuvěřitelné, že všechny ty velkorysé veřejné budovy, hypermoderní funkcionalistické vily, poetické maloměstské plovárny nebo areály proslulých průmyslových podniků, o nichž je v naší publikaci řeč, vznikly v hektickém období necelých dvaceti let: od 28. října 1918 do 30. září 1938.

Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojáků

Přitom republice, oslabené první světovou válkou a následně svádějící boj o samotné státní hranice i hospodářské, národnostní a politické uspořádání, bylo dopřáno jen pár desítek skutečně klidných měsíců. Následovala světová hospodářská krize a nástup německého národního socialismu se vším, co obnášel.

Speciál si můžete objednat přes SMS. Více najdete zde >>>

 

Speciál Reflexu: Výlety ve stopách první republiky

Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na unikátní ztracené a neznámé fotografie Velké…
Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

red
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,740
29,990
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější