nahoru

Opiová horečka: Vzácné a děsivé snímky lidí, kteří zcela propadli drogám v asijských doupatech

pos7. května 2020 • 10:40
Opiová horečka: Vzácné a děsivé snímky lidí, kteří zcela propadli drogám v asijských doupatech
foto: internal

Rozpadající se postele, na nichž s nepřítomným výrazem v očích leží muži i ženy, často s dýmkou plně napěchovanou drogou. Takový byl během opiové horečky běžný pohled na lidi, kteří byli častými návštěvníky opiových doupat. Následující snímky nabízejí vzácný pohled na konzumenty opia v Americe 19. století.

Opiová horečka do Spojených států přišla s první vlnou čínských přistěhovalců. Na lodích s sebou kromě běžného zboží začali obchodníci z Číny vozit i v Asii často pěstované a zpracovávané opium. Tato droga si v Novém světě brzo získala popularitu mezi lidmi ze všech společenských vrstev.

První opiová doupata začala vznikat v čínské čtvrti v San Francisku ve čtyřicátých a padesátých letech 19. století. Na západní pobřeží Spojených států totiž mířila většina lodi připlouvajících z Asie.

Opiová horečka vyvrcholila mezi lety 1880 a 1890 a do tohoto období se také datují první významné kroky, které měly vzrůstající konzumaci opia zastavit. Popularita drogy vyústila v řadu legislativních opatření a zákonů, jež by rostoucí oblibu opia zastavily. V roce 1909 tak bylo kouření nebo jakákoliv jiná konzumace této drogy v USA zakázány.

Jak vypadala typická opiová doupata v časech jejich největšího vzestupu, se podívejte do galerie:

pos


Klíčová slova: drogy, fotogalerie, USA, Čína, opiumDiskuse ke článku