nahoru

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

pos 27. května 2020 • 10:50
Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží
foto: Pinterest

Psal se rok 1959 a studená válka mezi Západem a Východem nabírala na obrátkách. V Sovětském svazu je do té doby jakákoliv symbolika Západu zakázána. V tomto roce však dochází k mírnému uvolnění a za přítomnosti sovětského vůdce Chruščova a viceprezidenta USA Nixona je v Moskvě otevřena Americká národní výstava.

Výstava byla součástí politického zápasu, obě mocnosti povytáhly oponu a chtěly lidem z opačné strany vychválit svůj způsob života. Lidé v SSSR tak měli poprvé možnost vidět na vlastní oči, jak se žije na Západě.

Součástí expozice byla i ukázka americké kuchyně se všemi moderními spotřebiči, kde se zastavili i Nixon s Chruščovem a mezi oběma státníky se rozpoutala divoká diskuze. „Vy Američané očekáváte, že sovětští lidé budou tímto ohromeni. Není to tak. Všechny tyto věci máme v našich nových bytech,“ chlubil se Chruščov a dále tvrdil, že „Sověti předběhli USA ve všem, máme i barevné televize!“

Aby SSSR svoji domnělou převahu ukázal, uspořádal souběžně s americkou expozicí i ukázky svých vlastních výdobytků. K vidění byl například automobil Čajka a velké množství propagandistických plakátů.

Ať už Sověti Američany ve všem předběhli, nebo ne, výstava v Moskvě vzbudila velký zájem a podívat se na „americký způsob života“ přišlo obrovské množství návštěvníků. Podívejte se do galerie:

pos
Diskuse ke článku