Obří skládka v Tichém oceánu. Podívejte se na kdysi krásný ostrov, který je zničený plastovým odpadem | Reflex.cz
nahoru

Obří skládka v Tichém oceánu. Podívejte se na kdysi krásný ostrov, který je zničený plastovým odpadem

Daniel Baret5. dubna 2018 • 12:10
Obří skládka v Tichém oceánu. Podívejte se na kdysi krásný ostrov, který je zničený plastovým odpadem
foto: Jennifer Lavers

Hendersonův ostrov, který je doslova ztracený v Tichém oceánu, je neobydlený, jen někdy zde přistávají jachty nebo ho navštěvují vědci či obyvatelé zhruba dvě stě kilometrů vzdáleného ostrova Pitcairn. Přesto toto místo patří mezi vůbec nejvíce znečištěné na celém světě. Jak je to možné? Pohrává si s ním příroda.

Vlivem cirkulace jihopacifického mořského proudu (South Pacific Gyre) je Hendersonův ostrov systematicky zanášen tunami plastového odpadu. Vědci odhadují, že v současnosti se zde nachází kolem 40 milionů kusů plastů různé velikosti, které jsou roztroušené po pobřeží ostrova. Zhruba 70 procent znečištění přitom na první pohled není vidět, je pohřbeno pod pískem.

Jennifer Laversová z australské Tasmánské univerzity, která prováděla na Hendersenově ostrově výzkum, říká, že zde našla plasty až z 24 různých zemí a že na zkoumaných místech bylo na jednom metru čtverečném pláží 20 až 670 kusů plastů a dalších 50 až několik tisíc kusů bylo pod pískem. Některé mají pouze několik milimetrů, proto hovoří i o tisících na metr čtvereční.

Neřestná Paříž: Jedinečný pohled do čtvrti červených luceren kolem známého kabaretu…

Ostrov nedotčený lidskou přítomností

Opuštěný Hendersonův ostrov v Pacifiku se tak paradoxně a nechtěně stal největším úložištěm plastového odpadu na světě mimo registrované skládky.

Jenže ostrov byl Organizací spojených národů v roce 1988 prohlášený za místo světového dědictví. Webová stránka UNESCO jej popisuje jako „jeden z mála atolů na světě, jehož ekologie byla prakticky nedotčena lidskou přítomností“. Díky absenci stálého lidského osídlení se zde zachovaly endemické ptačí druhy jako „vini zelenotemenný“ či „holub hendersonský“.

Hendersonův ostrov leží přibližně na půli cesty mezi Novým Zélandem a Chile. Je to jeden ze čtyř Pitcarnových ostrovů. Právě na ostrově Pitcairn v roce 1790 přistáli vzbouřenci ze slavné britské lodě Bounty, kterou zde zapálili a zůstali zde žít. Jejich padesát potomků tady žije dodnes.

Na mimořádně znečištěné pláže Hendersonova ostrova se podívejte do galerie:

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
Přísně utajované fotografie Sovětského svazu se našly, 30 tisíc negativů našla náhodou…

Daniel Baret


Klíčová slova: ostrov, Tichý oceán, plasty, odpadky


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější