Přísně utajované fotografie Sovětského svazu se našly, 30 tisíc negativů našla náhodou dcera fotografky | Reflex.cz
nahoru

Přísně utajované fotografie Sovětského svazu se našly, 30 tisíc negativů našla náhodou dcera fotografky

Tereza Stonišová18. března 2018 • 15:45
Přísně utajované fotografie Sovětského svazu se našly, 30 tisíc negativů našla náhodou dcera fotografky
foto: mashaivantsova

Maša Ivašincová, prototyp rozervané umělkyně a fotografky, která zachycovala skrze svůj objektiv ruský Petrohrad. V šedesátých letech minulého století se tato obdivuhodná žena potulovala ulicemi bývalého ruského hlavního města a fotila. Její snímky se však málokdy dostaly na veřejnost. I proto lze bez nadsázky říci, že dnes slaví fotografie radostné výročí. Přesně před rokem totiž dcera fotografky objevila ukryté negativy i vyvolané snímky své matky, která je zřejmě záměrně ukrývala. Sbírka, kterou dcera objevila, je vskutku obdivuhodná – jde o 30 tisíc fotografií. Na výběr snímků této slavné fotografky se nyní můžete podívat v galerii výše.

Ivašincovová zemřela před 18 lety, tedy v roce 2000. Její dcera však prohledávala její pozůstalost postupně a k některým částem se dostala právě až před rokem, kdy došlo k pozoruhodnému objevu. Dcera Asya byla údajně velmi překvapená, jak rozsáhlá sbírka fotografií se v matčině pozůstalosti nacházela. „Jistě, věděla jsem, že matka fotí, a že fotí prakticky neustále,“ uvedla pro ruská média Asya Ivašincovová. „Co bylo ale udivující, byl především fakt, že matka skrývala své práce přede všemi, a to i před nejbližšími členy rodiny,“ dodala nálezkyně rozsáhlé a cenné sbírky.

Snímky zobrazují nejen běžný život v Petrohradě, ale především špatný vztah fotografky k režimu, který se velmi podespal na jejím životě, a především přispěl k její předčasné smrti.

O podstatě ruské státní lži
Karel Steigerwald 18. března 2018 • 15:05

O podstatě ruské státní lži

Causa Tomáš Holý: Předčasně zesnulá dětská herecká hvězda by dnes slavila své 50. …
Mikroplasty jako nový zabiják. Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice…
 

 

 

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,870
29,680
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější