Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy | Reflex.cz
nahoru

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy

Tereza Stonišová1. března 2018 • 16:30
Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
foto: Pinterest

Pro živočichy obývající světové oceány se přítomnost plastů stala každodenností. Plastový odpad je extrémně nebezpečný. Plasty tvoří až 80 procent veškerého odpadu v mořích, přičemž odpadu stále přibývá. Snímky, které přicházejí z oceánů, jsou alarmující. Ukazují nebezpečný a zatím nezastavený trend, který pomalu ústí v katastrofu.

Podle zprávy WHO bude do roku 2050 v oceánech více plastů než ryb, pokud budeme pokračovat ve stejné intenzitě znečišťování. Momentálně mají tři čtvrtiny ryb v těle plastové částice, což dokládá analýza publikovaná vydavatelstvím Frontiers in Marine Science. Plastové částice jsou navíc schopné spolknout i velmi malé rybky, které mají tělo dlouhé jen několik centimetrů. Problém se navíc řetězí a zdravotní komplikace stupňují, protože ryby jsou součástí dlouhého potravního řetězce. Tak například do těla tuleňů se plast dostává právě typicky z těl ryb.

Vzácné barevné snímky z prvních nacistických koncentračních táborů

Dalším častým důvodem znečištění světové vody jsou nehody plavidel přepravujících nebezpečné látky. Jen během uplynulého měsíce havarovalo na moři několik tankerů, jeden například ve Východočínském moři. Nehoda stála 32 lidských životů, vytvořily se také 4 různé ropné skvrny o velikosti 100 kilometrů čtverečných. Ke kolizi došlo při srážce s jinou lodí – íránský tanker se srazil s čínskou nákladní lodí.

Jezero vzniklé z mrtvých rostlin i živočichů fascinuje Kanaďany svým nebezpečím

Ropný kondenzát, tedy název pro velmi lehkou ropu, se jednodušeji odpařuje a hoří snáze než těžká ropa. I tak je ale velmi toxický, má nižší hustotu, a když se dostane do moře, je téměř nemožné zamezit jeho šíření. Důvodem je i fakt, že většina kondenzátů je bezbarvá a místo typické černé ropné skvrny na mořské hladině vytváří toxický „mrak“ pod hladinou, který je těžko viditelný. Problém má také další stránku, a to statistickou. Je totiž často velmi obtížné zjistit, v jakém rozsahu tato lehká ropa do moří vlastně unikla.

Na znepokojující fotografie znečištění se podívejte do galerie:

Ku Klux Klan na kolotoči, Lennon v Indii a dalších 25 fotografií, které jste nikdy…
Neuvěříte, že tohle nejsou fotky. Izraelský malíř dokonale zachycuje ženskou krásu a …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější