nahoru

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy

Tereza Stonišová, Tereza Stonišová 11. července 2019 • 16:40
Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
foto: internal

Pro živočichy obývající světové oceány se přítomnost plastů stala každodenností. Plastový odpad je extrémně nebezpečný. Plasty tvoří až 80 procent veškerého odpadu v mořích, přičemž odpadu stále přibývá. Snímky, které přicházejí z oceánů, jsou alarmující. Ukazují nebezpečný a zatím nezastavený trend, který pomalu ústí v katastrofu.

Podle zprávy WHO bude do roku 2050 v oceánech více plastů než ryb, pokud budeme pokračovat ve stejné intenzitě znečišťování. Momentálně mají tři čtvrtiny ryb v těle plastové částice, což dokládá analýza publikovaná vydavatelstvím Frontiers in Marine Science. Plastové částice jsou navíc schopné spolknout i velmi malé rybky, které mají tělo dlouhé jen několik centimetrů. Problém se navíc řetězí a zdravotní komplikace stupňují, protože ryby jsou součástí dlouhého potravního řetězce. Tak například do těla tuleňů se plast dostává právě typicky z těl ryb.

Dalším častým důvodem znečištění světové vody jsou nehody plavidel přepravujících nebezpečné látky. Jen během uplynulého měsíce havarovalo na moři několik tankerů, jeden například ve Východočínském moři. Nehoda stála 32 lidských životů, vytvořily se také 4 různé ropné skvrny o velikosti 100 kilometrů čtverečných. Ke kolizi došlo při srážce s jinou lodí – íránský tanker se srazil s čínskou nákladní lodí.

Ropný kondenzát, tedy název pro velmi lehkou ropu, se jednodušeji odpařuje a hoří snáze než těžká ropa. I tak je ale velmi toxický, má nižší hustotu, a když se dostane do moře, je téměř nemožné zamezit jeho šíření. Důvodem je i fakt, že většina kondenzátů je bezbarvá a místo typické černé ropné skvrny na mořské hladině vytváří toxický „mrak“ pod hladinou, který je těžko viditelný. Problém má také další stránku, a to statistickou. Je totiž často velmi obtížné zjistit, v jakém rozsahu tato lehká ropa do moří vlastně unikla.

Na znepokojující fotografie znečištění se podívejte do galerie:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře