Velká galerie hrdinů: Českoslovenští parašutisté vysazení do akce v protektorátu | Reflex.cz
nahoru

Velká galerie hrdinů: Českoslovenští parašutisté vysazení do akce v protektorátu

red6. června 2017 • 16:30
Velká galerie hrdinů: Českoslovenští parašutisté vysazení do akce v protektorátu
foto: Archív

V letech 1941 až 1945 bylo především do protektorátu posláno 36 paraskupin. Z devadesáti devíti vojáků se jich konce války dožilo čtyřicet devět. Jedním z výsadků byl i slavný Anthropoid, jehož členové měli za úkol odstranit samotného Reinharda Heydricha. Tato operace rozbila „český obraz“ malovaný nacisty a donutila Brity přehodnotit mnichovskou dohodu z roku 1938.

Úspěšné provedení vojenské akce proti šéfovi Hlavního úřadu říšské bezpečnosti Reinhardu Heydrichovi, pro niž se vžilo poněkud zavádějící označení „atentát“, mělo pro porážku Hitlerova Německa značný a pro poválečné obnovení našeho státu v historických hranicích českých zemí zásadní význam.

Úspěch operace Anthropoid deprimoval samotného Hitlera. V důvěrném rozhovoru s Goebbelsem vyjádřil obavy, že „jen málo starých bojovníků se dožije konečného vítězství“. V žádné z obsazených zemí se odbojovému hnutí do té doby nepodařilo zabít nacistického pohlavára.

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Zabitím Heydricha zbavili Češi svět nebezpečného muže. Muže, který už v červnu 1940 upozornil, že problematika Židů na území německé moci nemůže být řešena vystěhováním; muže, jenž v roce 1941 vytvořil vraždící komanda Einsatzgruppen a v lednu 1942 na poradě ve Wannsee naplánoval vyhlazení evropských Židů; muže, jehož jméno Reinhard se stalo krycím názvem pro smrtící mašinérii, která se rozběhla ve vyhlazovacích táborech na jaře 1942.

75 let od útoku na Heydricha: Konec bestie a hrůzovláda
JAROSLAV ŠAJTAR 25. května 2017 • 23:07

75 let od útoku na Heydricha: Konec bestie a hrůzovláda

Likvidace Heydricha, několikahodinový boj parašutistů s německou přesilou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a životy více než dvou tisíc Čechů, jež Němci ze msty za Heydrichovu smrt povraždili buď na popravištích v tzv. protektorátu, nebo tajně v koncentračních táborech Auschwitz, Chełmno, Mauthausen a Ravensbrück, rozbily nacisty pracně vytvářený obraz „défaitických a rezignovaných Čechů“.

I po sedmdesáti pěti letech, která nás dělí od dramat heydrichiády, je třeba se vracet k etickému odkazu parašutistů a jejich spolupracovníků z odboje. Jejich nezištná obětavost a úcta ke svobodě zavazují.

Prohlédněte si galerii statečných parašutistů, kteří byli v letech 1941 až 1945 vysazeni na území protektorátu Čechy a Morava:

Parašutistický trapas aneb Slovenský prezident poznal, jak se v Praze na Hradě kalí ocel
Operace Anthropoid: Před útokem na Heydricha. Podívejte se na unikátní záběry z výcviku…

redVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější