Jestli to uděláš mojí dceři, zabiju tě! Portréty žen, které byly nuceny podstoupit obřízku | Reflex.cz
nahoru

Jestli to uděláš mojí dceři, zabiju tě! Portréty žen, které byly nuceny podstoupit obřízku

Johana Kudrnová11. března 2019 • 15:30
Jestli to uděláš mojí dceři, zabiju tě! Portréty žen, které byly nuceny podstoupit obřízku
foto: Flick / Aša Milesová

V roce 2015 bylo v africkém státě Gambie zakázáno praktikování obřízky – mrzačení ženských vnějších pohlavních orgánů. Situace se dnes v různých zemích Afriky, Asie i Blízkého východu různí. Mnohé ženy změnily na tradiční rituál, jenž má ochránit čistotu dívky, díky osvětě názor. V mnohých komunitách však brutální rituál zůstává být společenskou normou. Ruská fotografka Aša Milesová se vydala do Gambie, aby zachytila příběhy žen, jež si zkušeností obřezání prošly.

Podle odhadů dnes na planetě žije na 125 miliónů žen, kterým byl v době dětství nebo dospívání zákrok proveden. V Gambii podstoupilo obřízku na 76 % žen. I přes zákaz provádění výkonu, jenž vešel v platnost v roce 2015, však k poškozování zdraví a ohrožování na životě gambijských žen stále dochází.

Příběhy, jež zachytila Aša Milesová, mají všechny obdobný začátek. Některé ženy podstoupily zákrok jako malé děti, mnohé však až v pubertě nebo na prahu dospělosti. Všechny zmiňují bolest, na niž nikdy nezapomenou, a množství zdravotních obtíží, které je provázejí napříč životem. Kromě vleklých a opakujících se infekcí po operaci většina z nich zmiňuje bolestivý sexuální styk a obtíže při porodech.

Nahé krásky s chutí! Nový ročník soutěže Akty X bude ve znamení jídla

Přesto se názory na obřízku gambijských žen různí. Zatímco mladé Gambijky praktiku jednoznačně odsuzují a kategoricky odmítají, aby byl stejný zákrok proveden jejich dcerám, některé starší ženy jej stále vnímají jako důležitou součást muslimské tradice a jediný prostředek, jak uchránit dívku neposkvrněnou před tím, než vstoupí do manželství.

Pozitivní zprávou je, že se obřízka stala důležitým tématem gambijské společnosti. Podle mnohých žen je to nejdůležitější krok k úplnému zastavení jejího praktikování, k němuž nedojde, dokud jej všechny ženy rázně neodmítnou. Jednou z prvních Afričanek, která západnímu světu prostředkovala autentickou zkušenost s obřízkou, byla somálská modelka Waris Dirie. V roce 1998 vydala knihu Květ pouště. Dodnes se jako velvyslankyně OSN podílí na boji proti brutální praktice v muslimských zemích.

Známkování potetované krásy. „Opotřebovaný stařec“ JXD hodnotil modelky na tatérském …
Stalinův sen: Podívejte se, jak měla Moskva vypadat podle diktátorových megalomanských …Klíčová slova: Gambie, obřízka, žena, fotogalerie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější