Tajemství trvá: Nejvyšší nezdolaná hora světa zůstává v Bhútánu, vláda na ni nikoho nepouští | Reflex.cz
nahoru

Tajemství trvá: Nejvyšší nezdolaná hora světa zůstává v Bhútánu, vláda na ni nikoho nepouští

Daniel Baret22. března 2017 • 08:30
Tajemství trvá: Nejvyšší nezdolaná hora světa zůstává v Bhútánu, vláda na ni nikoho nepouští
foto: Pinterest

V překladu se jmenuje „Bílá hora tří duchovních bratří“, v úředním jazyce dzongkä pak Gangkhar Puensum. Je to nejvyšší hora království Bhútán a se 7570 metry také nejvyšší, stále nezdolaný vrchol světa. Podle všeho to tak na nějakou dobu i zůstane. Přestože by se podle všeho jednalo o hodně těžký výstup, své tajemství si „bratři“ uchovávají z úplně jiných důvodů. Bhútánská vláda zakázala v zemi horolezectví, a navíc se na Gangkhar Puensum nesmí z náboženských důvodů.

Většina národů i politiků Bhútánu se shoduje v tom, že respektování víry v bohy je spojené s vrcholy jejich velehor. A tak nechávají bohy na pokoji, nechtějí, aby je lidé „otravovali“. Pro někoho škoda, pro jiné důkaz, že nějaké tradice ještě alespoň někde přetrvávají.

Mýtická Gangkhar Puensum si tak nadále uchovává své tajemství. Měla ale namále.

Striktní pravidla bhútánské vlády až do roku 1983 zakazovala jakékoli expedice do místních hor. Státní kase by se ale tehdy hodily nějaké peníze navíc. Proto se v letech 1985 a 1986 o dobytí bájného vrcholu pokoušely hned čtyři expedice. Neúspěšně. Vzkaz, že bohové si to nepřejí?

Nejodlehlejším místem světa je ostrov Tristan da Cunha. Všude je to tisíce kilometrů …

Jenže vstřícnost k horolezcům dlouho nevydržela. Bhútán nechtěl následovat příkladu Nepálu, který má z těchto sportovců a jejich výprav hodně peněz, ale příroda někdy u toho trpí. Vláda se také bála, že masová turistika rozvrátí tradiční buddhistický životní styl. Místo ní to sice dělají internet a mobily, ale to je jiná záležitost. Jen pro představu – první benzinovou pumpu postavili v Bhútánu v roce 1964.

V roce 1994 byly zakázány výpravy do oblastí nad 6000 metrů nad mořem a v roce 2003 bylo horolezectví zakázáno zcela. To znamená, že Gangkhar Puensum, která je čtyřicátou nejvyšší horou světa, je zatím dobře chráněna, aby si udržela svůj světový primát.

Nezodpovězena zůstává i další otázka. Hora leží u hranic Bhútánu a Tibetu, který okupuje Čína. Navíc vedle je sporné území, na které si činí nárok jak Indie, tak vláda v Pekingu. Není tedy zcela jasné, kudy přesně vedou hranice a kde leží vrchol. Podle čínských map prý přesně na hranici s Bhútánem, podle map království je posvátná hora celá v této malé krásné zemi. Přesvědčit se o tom na vlastní kůži ale nikdo nemůže.

Nejsevernější osídlení na světě je v kanadském Alertu, dál už skutečně nikdo nebydlí
Cestovatelská rarita v Kolumbii: Nejlidnatější ostrov světa Santa Cruz del Islote

Daniel Baret


Klíčová slova: Lidé a Země, Bhútán, hory, cestování


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější