Nejmladší matka na světě: Pohnutý životní příběh dívky, která porodila v 5 letech | Reflex.cz
nahoru

Nejmladší matka na světě: Pohnutý životní příběh dívky, která porodila v 5 letech

Martin Mrázek11. září 2019 • 12:00
Nejmladší matka na světě: Pohnutý životní příběh dívky, která porodila v 5 letech
foto: Flickr

Když pětiletou Linu Medinu přivedli rodiče poprvé do nemocnice, lékaři se domnívali, že za její neobvykle veliké břicho může obrovský nádor. K jejich překvapení ale testy ukázaly, že je holčička z peruánské vesničky Ticrapo v sedmém měsíci těhotenství. Doktor Gerardo Lozada, který tomu pravděpodobně nemohl uvěřit, odvezl dívku za specialisty až do hlavního města Peru. Jenomže i v Limě zjistili to samé. Dívka byla navzdory všem předpokladům těhotná.

Už o měsíc a půl později, 14. května 1939, Lina ve věku 5 let, 7 měsíců a 21 dnů porodila. Stala se tak nejmladší doloženou matkou vůbec. Linin syn, který kvůli příliš malé pánevní oblasti matky přišel na svět císařským řezem, vážil 2,7 kilogramu. Dostal jméno Gerardo, po lékaři, jenž se o Linu staral. A až na nízkou hmotnost byl chlapec zcela zdravý.

Ačkoliv tento případ může někomu připadat jako naprosté sci-fi, lékařské záznamy z tehdejší doby byly několikrát kontrolovány a doktoři vždy došli ke stejnému závěru. Lina Medina byla skutečně těhotná. Její případ poprvé zveřejnil Dr. Edmundo Escomel v La Presse Médicale. Ten potvrdil, že dívka měla plně vyvinuté pohlavní orgány a prošla předčasnou pubertou. První menstruaci měla mít dokonce již v 8 měsících.

Jak se nám žilo za totality? Praha roku 1970 očima tehdy mladého fotografa z Amsterdamu

Veřejnost samozřejmě velmi zajímalo, kdo je otcem dítěte. Policie dokonce zatkla pro podezření ze sexuálního zneužívání Linina otce, ale pro nedostatek důkazů jej musela později propustit. Dívka samotná na tuto otázku nikdy neodpověděla. Dr. Lozada nicméně v záznamech naznačuje, že to Lina možná ani sama nevěděla, neboť mu nikdy nedokázala dát přesnou odpověď.

Malý Gerardo byl zpočátku vychováván jako Linin bratr, ale v deseti letech se přece jen dozvěděl pravdu. Dr. Escomel se obou dětí ujal a zajistil Lině práci v jedné z peruánských klinik, aby mohla svému synovi zajistit kvalitní vzdělání. Gerardo nakonec podlehl leukémii již ve 40 letech. Jeho matka se později vdala a v roce 1972 porodila druhého syna. Ten nyní žije v Mexiku. Samotná Lina živoří v chudinské čtvrti na předměstí hlavního města Peru. Je jí již 83 let a jakýkoliv kontakt s novináři dlouhodobě odmítá.

Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic
New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích
Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!Klíčová slova: těhotenství, Lina Medina, Peru, věda


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější