Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi | Reflex.cz
nahoru

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Daniel Baret19. ledna 2019 • 13:00
Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi
foto: Instytut Pamięci Narodowej

Polský Ústav národní paměti zveřejnil dokumenty o vražedném nacistickém personálu v koncentračním táboře Osvětim, kde za druhé světové války zahynulo i mnoho občanů někdejšího Československa. Celkem je v databázi 8502 zločinců, kteří se podíleli na vyvraždění 1,1 milionu lidí.

V koncentračních táborech v Osvětimi se za války vystřídalo kolem 10 tisíc příslušníků SS, ale i dalších lidí, kteří zde pro nacistickou moc pracovali. Zjistit u některých jejich přesný podíl a míru zavinění na smrti vězňů není dnes možné. V každém případě se jedná o lidi, kteří se podíleli na provádění zločinů, jež nemají v novodobé historii obdoby.

Najdi esesáka: Poláci zveřejnili seznam katů z Osvětimi
Tereza Stonišová 31. ledna 2017 • 14:48

Najdi esesáka: Poláci zveřejnili seznam katů z Osvětimi

V táborech v Osvětimi zahynulo kolem 1,1 milionů lidí. Někteří byli zplynováni či zastřeleni, jiní zemřeli na nemoci či hladem. Kolem 90 procent tvořili Židé z nejrůznějších zemí, včetně bývalého Československa. Dále zde zahynuli i naši další občané.

Podívejte se do očí nacistickému personálu z Osvětimi. Většinou to byli Němci, ale část tvořili i příslušníci jiných národů, například Poláci, Litevci, Maďaři či Ukrajinci.

Přibližte si hrůzy Osvětimi: Díky Němcům vznikla unikátní on-line prohlídka…
Koncentrační tábor v Osvětimi na vlastní kůži. Hra „Dostaň se ven“ sklízí moře kritiky

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,040
29,190
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější