nahoru

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Daniel Baret20. února 2017 • 16:30
Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi
foto: Instytut Pamięci Narodowej

Polský Ústav národní paměti zveřejnil koncem ledna dokumenty o vražedném nacistickém personálu v koncentračním táboře Osvětim, kde za druhé světové války zahynulo i mnoho občanů někdejšího Československa. Celkem je v databázi 8502 zločinců, kteří se podíleli na vyvraždění 1,1 milionu lidí.

V koncentračních táborech v Osvětimi se za války vystřídalo kolem 10 tisíc příslušníků SS, ale i dalších lidí, kteří zde pro nacistickou moc pracovali. Zjistit u některých jejich přesný podíl a míru zavinění na smrti vězňů není dnes možné. V každém případě se jedná o lidi, kteří se podíleli na provádění zločinů, jež nemají v novodobé historii obdoby.

Najdi esesáka: Poláci zveřejnili seznam katů z Osvětimi
Tereza Stonišová 31. ledna 2017 • 14:48

Najdi esesáka: Poláci zveřejnili seznam katů z Osvětimi

V táborech v Osvětimi zahynulo kolem 1,1 milionů lidí. Někteří byli zplynováni či zastřeleni, jiní zemřeli na nemoci či hladem. Kolem 90 procent tvořili Židé z nejrůznějších zemí, včetně bývalého Československa. Dále zde zahynuli i naši další občané.

Podívejte se do očí nacistickému personálu z Osvětimi. Většinou to byli Němci, ale část tvořili i příslušníci jiných národů, například Poláci, Litevci, Maďaři či Ukrajinci.

Přibližte si hrůzy Osvětimi: Díky Němcům vznikla unikátní on-line prohlídka…
Koncentrační tábor v Osvětimi na vlastní kůži. Hra „Dostaň se ven“ sklízí moře kritiky

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější