Fascinující fotka rituální sebevraždy japonského samuraje z 19. století | Reflex.cz
nahoru

Fascinující fotka rituální sebevraždy japonského samuraje z 19. století

Daniel Baret28. ledna 2017 • 16:00
Fascinující fotka rituální sebevraždy japonského samuraje z 19. století
foto: Vintag.es

Přestože japonští samurajové jsou už dávno historií, jejich staré fotky vždy rozproudí diskusi o legendární statečnosti, odvaze a věrnosti těchto výjimečných bojovníků. V posledních dnech takový ohlas vyvolala 130 stará fotografie rituální sebevraždy jednoho samuraje.

Rozpárání břicha patří k jedněm z nejznámějších samurajských mýtů. U nás se mu nesprávně říká harakiri (tento výraz je v zemi vycházejícího slunce považován za vulgární), ale správné slovo pro japonskou rituální sebevraždu je seppuku (dalo by se to přeložit jako „plátkování žaludku“). Podobný rituál se dokonce stal samurajským privilegiem. Obyčejní Japonci ukončili dobrovolně život většinou utopením či oběšením.

Dobrý den, já sem jdu squatovat! JXD si vybalil spacák v kanceláři Zelených

U seppuky byli většinou přítomni i další lidé a jeden z přátel samuraje mu často po rozpárání břicha usekl mečem hlavu, aby dlouho netrpěl. Samurajové se v Japonsku objevili v hluboké minulosti, ale jejich největší vliv byl mezi 12. až 19. stoletím. V druhé polovině 19. století jim byla jejich práva a výsady odebrány, protože vznikla pravidelná císařská armáda. Podívejte se i na další staré fotografie samurajů.

Pokud byste se chtěli podívat na dobré filmy o samurajích, tak mezi ně patří legendárních dílo japonského režiséra Akiry Kurosawy Sedm samurajů (1954, byl inspirací pro známý western Sedm statečných) nebo americký film Poslední samuraj (2003) v hlavní roli s Tomem Cruisem.

 

 

Daniel Baret


Klíčová slova: sebevraždaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,520
29,600
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější