nahoru

Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už desítky let

info.cz, Michaela Kratochvílová 12. února 2017 • 14:30

Někde zaúřadovala příroda, jinde stál u vzniku podzemních požárů člověk. V lepším případě, jako třeba v Austrálii, vznikl nad podpovrchovým peklem národní park. Jinde museli obyvatelé utéct a zanechali za sebou doutnající pustinu. Podívejte se v naší galerii na místa, kde hoří už desítky nebo dokonce tisíce let.

Národní park Burning Mountain leží asi 210 kilometrů od Sydney. Pod zemí už tisíce let hoří zásoby uhlí. Podobně tomu je u našich západních sousedů, ačkoliv v Sársku se počítá důlní požár v místě Brennender Berg „pouze“ na staletí. Obě místa měla štěstí, tamní oheň není nebezpečný, nikoho neohrožuje, a tak se stala vyhledávaným turistickým cílem.

Horší osud stihl pennsylvánské obce Centralia a Byrnesville. Plameny zuří pod zemí více jak padesát let a z kdysi prosperujících důlních městeček se stala království duchů. Domy někdejších obyvatel povětšinou skončily v troskách, na výběžku skály se vypíná nad krajinou kostel, chráněný před zkázou podkladem, na kterém stojí.

Do pekla uvrhla Centralii a sousední Byrnesville lidská chyba. Když se v roce 1962 likvidovala skládka ve staré důlní šachtě, město ji nechalo pod dozorem dobrovolných hasičů podpálit. Nikdo tehdy nepočítal s tím, že se oheň nerozšíří na povrchu, ale pod zemí.

Evakuace se začala řešit na sklonku sedmdesátých let, když majitel benzinky zjistil, že teplota pohonných hmot v podzemních nádržích se blíží 80 °C. O dva roky později se na zahradě jednoho z domů propadla zem a vytvořila téměř padesátimetrový kráter. Centralia začala zvolna mizet, téměř všichni obyvatelé odešli a nechali za zády město duchů stojící nad podzemním peklem.

S požárem dolu se potýkali před dvěma lety také v dolu Hazelwood poblíž australského městečka Morwell. Planoucí živel nakonec dokázali po 45 dnech uhasit. Prohlédněte si galerii míst s podobným osudem:

info.cz, Michaela KratochvílováPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo