Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už desítky let | Reflex.cz
nahoru

Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už desítky let

info.cz, Michaela Kratochvílová12. února 2017 • 14:30
Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už desítky let
foto: Flickr/ScottThompson

Někde zaúřadovala příroda, jinde stál u vzniku podzemních požárů člověk. V lepším případě, jako třeba v Austrálii, vznikl nad podpovrchovým peklem národní park. Jinde museli obyvatelé utéct a zanechali za sebou doutnající pustinu. Podívejte se v naší galerii na místa, kde hoří už desítky nebo dokonce tisíce let.

Národní park Burning Mountain leží asi 210 kilometrů od Sydney. Pod zemí už tisíce let hoří zásoby uhlí. Podobně tomu je u našich západních sousedů, ačkoliv v Sársku se počítá důlní požár v místě Brennender Berg „pouze“ na staletí. Obě místa měla štěstí, tamní oheň není nebezpečný, nikoho neohrožuje, a tak se stala vyhledávaným turistickým cílem.

Horší osud stihl pennsylvánské obce Centralia a Byrnesville. Plameny zuří pod zemí více jak padesát let a z kdysi prosperujících důlních městeček se stala království duchů. Domy někdejších obyvatel povětšinou skončily v troskách, na výběžku skály se vypíná nad krajinou kostel, chráněný před zkázou podkladem, na kterém stojí.

Do pekla uvrhla Centralii a sousední Byrnesville lidská chyba. Když se v roce 1962 likvidovala skládka ve staré důlní šachtě, město ji nechalo pod dozorem dobrovolných hasičů podpálit. Nikdo tehdy nepočítal s tím, že se oheň nerozšíří na povrchu, ale pod zemí.

Podívejte se na nejluxusnější dům v Americe, je to neskutečné. Za 6,3 miliardy korun je…

Evakuace se začala řešit na sklonku sedmdesátých let, když majitel benzinky zjistil, že teplota pohonných hmot v podzemních nádržích se blíží 80 °C. O dva roky později se na zahradě jednoho z domů propadla zem a vytvořila téměř padesátimetrový kráter. Centralia začala zvolna mizet, téměř všichni obyvatelé odešli a nechali za zády město duchů stojící nad podzemním peklem.

S požárem dolu se potýkali před dvěma lety také v dolu Hazelwood poblíž australského městečka Morwell. Planoucí živel nakonec dokázali po 45 dnech uhasit. Prohlédněte si galerii míst s podobným osudem:

Toto byla nejfotografovanější kráska počátku 20. století. Dopadla ale špatně
Válka tehdy a dnes: Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé …
2. světová válka očima židovských fotografů. Historik objevil dosud nepublikované snímky

info.cz, Michaela KratochvílováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější