
Národní park Burning Mountain leží asi 210 kilometrů od Sydney. Pod zemí už tisíce let hoří zásoby uhlí. Podobně tomu je u našich západních sousedů, ačkoliv v Sársku se počítá důlní požár v místě Brennender Berg „pouze“ na staletí. Obě místa měla štěstí, tamní oheň není nebezpečný, nikoho neohrožuje, a tak se stala vyhledávaným turistickým cílem.
Horší osud stihl pennsylvánské obce Centralia a Byrnesville. Plameny zuří pod zemí více jak padesát let a z kdysi prosperujících důlních městeček se stala království duchů. Domy někdejších obyvatel povětšinou skončily v troskách, na výběžku skály se vypíná nad krajinou kostel, chráněný před zkázou podkladem, na kterém stojí.
Do pekla uvrhla Centralii a sousední Byrnesville lidská chyba. Když se v roce 1962 likvidovala skládka ve staré důlní šachtě, město ji nechalo pod dozorem dobrovolných hasičů podpálit. Nikdo tehdy nepočítal s tím, že se oheň nerozšíří na povrchu, ale pod zemí.
Evakuace se začala řešit na sklonku sedmdesátých let, když majitel benzinky zjistil, že teplota pohonných hmot v podzemních nádržích se blíží 80 °C. O dva roky později se na zahradě jednoho z domů propadla zem a vytvořila téměř padesátimetrový kráter. Centralia začala zvolna mizet, téměř všichni obyvatelé odešli a nechali za zády město duchů stojící nad podzemním peklem.
S požárem dolu se potýkali před dvěma lety také v dolu Hazelwood poblíž australského městečka Morwell. Planoucí živel nakonec dokázali po 45 dnech uhasit. Prohlédněte si galerii míst s podobným osudem: