nahoru

Přelidněná, krásná... a často nebezpečná. Podívejte se na neuvěřitelná sídliště světa

Michaela Kratochvílová, info.cz 10. února 2017 • 08:30

Někdo nedá na sídliště dopustit, jinému se ježí vlasy, jen co vidí zdálky hradbu paneláků. V Česku stavaři příliš kreativní nebyli, zato za hranicemi není o zajímavé stavby nouze. Která sídliště táhnou i bohaté vrstvy a kam je lepší vůbec nechodit?

Co kus, to originál. Při výstavbě známých světových sídlišť architekti nápady rozhodně nešetřili. Ne pokaždé se ale myšlenka o idylickém bydlení s podporou státu setkala s úspěchem. Některé z ambiciózních projektů musely být zbourány kvůli sociálním nepokojům a válkám gangů, jako třeba americké komplexy Pruitt-Igoe a Cabrini-Green nebo londýnské Heygate Estate.

O jiné je naopak takový zájem, že poptávka značně převyšuje nabídku. To se týká asijských velkoměst nebo třeba Barbicanu, který v Londýně patří k perlám brutalismu. Nedaleko ležící sídliště Robin Hood Gardens, které je postavené ve stejném stylu, takové štěstí nemá. Ačkoliv architekti bojují o jeho záchranu, nejspíš už brzy bude muset uvolnit lukrativní místo poblíž Canary Wharf pro novou zástavbu.

Prohlédněte si snímky slavných světových sídlišť, z nichž některá už patří minulosti, v naší detailní galerii:

 

Michaela Kratochvílová, info.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.