nahoru

Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to ochladí

Tereza Stonišová30. července 2018 • 15:50
Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to ochladí
foto: Amos Chapple/Weather.com

Ojmjakon je malá vesnice, ležící přes pět tisíc kilometrů od Moskvy, hluboko v sibiřské oblasti východního Ruska. Je proslulá svými extrémními podmínkami. Je zároveň známá jako vůbec nejchladnější obydlené místo na světě. Ve 20. letech zde padl zatím nepřekonaný teplotní rekord severní polokoule: - 71, 2° Celsia.

Od hlavního města ruské republiky Sacha Jakutsku je Ojmjakon vzdálený 800 kilometrů. Je to odříznuté, řídce osídlené místo. Vzhledem k extrémním mrazům existuje pro místní obyvatele jediný způsob, jak zůstat venku v teple – kožichy, pro některé zašedlý symbol luxusu a nevkusu, pro obyvatele Ojmjakonu však naprostá nezbytnost.

Toto byla nejfotografovanější kráska počátku 20. století. Dopadla ale špatně

I proto není časté, že se do Ojmjakonu dostanou jiní lidé než místní. Snímky dobrodruha a fotografa Amose Chapplea jsou proto velmi vzácné. Ukazují totiž život v místech, kde se zcela přizpůsobil mrazivému podnebí. Chapple se do Ojmjakonu na vlastní pěst vypravil a přinesl odtamtud fotoreportáž, ze které doslova sálá mráz.

Takže pokud se budete chtít v současných vedrech ochladit, vzpomeňte si na Ojmjakon, kde není výjimkou, že zde teploty v zimě klesnou i pod mínus 50 stupňům Celsia...

2. světová válka očima židovských fotografů. Historik objevil dosud nepublikované snímky
Femme Fatale Dita Von Teese: Královna burlesky, holka z plakátu, továrna na krásu

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,600
29,460
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější