nahoru

Bída dětí z amerického Bronxu: Jaké to je vyrůstat mezi drogami a násilím v drsném New Yorku?

Martin Mrázek24. června 2020 • 14:00
Bída dětí z amerického Bronxu: Jaké to je vyrůstat mezi drogami a násilím v drsném New Yorku?
foto: Stephen Shames

Více než dvacet let strávil fotograf Stephen Shames v jižní části Bronxu. Čtvrť, která se stala na celém světě symbolem drsného prostředí, ho postupně zcela pohltila. Nadaný fotograf se stal její součástí a místní komunita ho mezi sebe zcela přijala. Výsledkem je tak zcela jedinečná série snímků, jenž se velmi liší od typické fotografie dokumentující život na ulicích.

O suchý popis situace Stephenovi vlastně nikdy ani nešlo, což potvrzují jeho vlastní slova: "Moje fotografie zachycují divoký elán a naději těchto mladých mužů. Konflikt mezi dobrem a zlem, násilím a láskou, chaosem a rodinou. To je hlavní námět těchto snímků. Nejde ale o nějaké dokumentování. Ani o žádný příběh. Jde jen o ten pocit," tvrdí autor knihy Bronx Boys.

Na jeho snímcích tak naleznete děti beroucí drogy, velmi mladé milence i chlapce spícího na požárním schodišti. Zda se Stephenu Shamesovi skutečně povedlo zprostředkovat pocit z dospívání v Bronxu, můžete sami pro sebe posoudit ve fotogalerii.Klíčová slova: děti, drogy, fotogalerie, USA, New York, BronxDiskuse ke článku