nahoru

V Krumlově slavili 70. výročí prvního zápasu v americkém fotbale na našem území

ČTK, ref26. září 2015 • 21:45
V Krumlově slavili 70. výročí prvního zápasu v americkém fotbale na našem území
foto: Jan Sommer

 Utkání v americkém fotbale v podání amerických vojáků, které se dnes do Českého Krumlova vrátilo po 70 letech, přitáhlo přes tisíc lidí. Duel, jenž připomínal okamžiky po konci druhé světové války a vůbec první utkání v tomto sportu na našem území, ovládl tým armády USA, který zvítězil nad českým výběrem pod hlavičkou Prague Black Panthers.

"Je pro nás velká pocta, že se taková událost uskutečnila. Bylo to dlouhých 70 let od posledního zápasu v americkém fotbale v Českém Krumlově," řekl starosta města Dalibor Carda (ČSSD).

Utkání sledoval zástupce velitele pozemních sil USA v Evropě generál William Gayler a velitel pozemních sil AČR Ján Gurník.

Na konci září 1945 se v Českém Krumlově střetly týmy americké vojenské ligy. Tehdy proti sobě stály výběry 94. pěší divize a 22. sboru americké armády. Na dnešní duel dorazil i divák, jenž viděl utkání v září 1945. "Bylo mi tehdy 10 let, ale pořád to mám v živé paměti," řekl dnes při utkání Jan Pils. Nyní osmdesátiletý důchodce si řadu věcí ze střetnutí americké vojenské ligy dobře vybavuje. "Připadalo mi, že tehdy bylo na stadionu hodně lidí. A pořád si pamatuji, jak nám američtí vojáci dávali spoustu sladkostí," uvedl.

Do dnešních dnů se zachoval míč, s nímž se tehdy hrálo, a například i tiskovina, kterou si Američané tenkrát při příležitosti zápasu vydali. Na její reprodukce se můžete podívat v galerii.

ČTK, ref


Diskuse ke článku