nahoru

Další představení alfa samce Putina, tentokrát v ponorce

18. srpna 2015 • 17:30
 Další představení alfa samce Putina, tentokrát v ponorce
foto: Profimedia.cz
Ruský prezident Putin podnikl další akci, která má v očích spoluobčanů potvrdit jeho pozici ruského alfa samce. Tentokrát se za účasti médií ponořil na dno Černého moře ve vědeckém batyskafu.

Z ponorky C-Explorer si Putin prohlédl vrak starověké obchodní lodi nedaleko Sevastopolu, který byl objeven letos v květnu. Expedici organizuje Ruská zeměpisná společnost.

Oficiálně přijel Putin na okupovaný Krym podpořit místní turistický průmysl.

Šéf Kremlu v Jaltě vedl poradu o rozvoji turistiky, která na Krymu ve srovnání s obdobím před anexí zaznamenala znepokojivý propad. Podle neoficiálních informací letos na Krym přijely asi dva miliony turistů, převážně z Ruska. Je to údajně třetina až polovina stavu z doby, kdy poloostrov patřil Ukrajině. Hotely a turistické ubytovny přišly o hosty z Ukrajiny, zájem zahraničních turistů je mizivý. Situaci komplikuje složitá doprava z ruské pevniny, odkud se dá jen přiletět, a chátrající infrastruktura.

Během návštěvy se ale ukázaly i další, mnohem závažnější důvody. Nejprve Putin varoval krymské Tatary, kteří jsou původním obyvatelstvem poloostrova, aby nežádaly po Kremlu žádný zvláštní statut. Zároveň označil Ukrajinu za zemi podřízenou vnějším silám.

Kyjev Putinovu cestu na Krym tvrdě odsoudil. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v prohlášení k Putinově cestě na Krym uvedl, že návštěva šéfa Kremlu je "výzvou civilizovanému světu". Přispívá jen k dalšímu vyhrocení výbušné situace, kterou na Ukrajině vyvolávají separatisté podporovaní Moskvou. Podle Porošenka jde o signál "další militarizace okupovaného poloostrova, jehož důsledkem bude jen další izolace, a to i turistická".Diskuse ke článku