nahoru

Kate a William poprvé ukázali dceru a odvezli si ji domů

ČTK, čip 2. května 2015 • 21:22
Kate a William poprvé ukázali dceru a odvezli si ji domů
foto: ČTK,Reuters

Vévodkyně Kate dnes ráno v Londýně porodila dceru a s chotěm ji o deset hodin později ukázala světu. Druhý potomek britského prince Williama spatřil světlo světa v 8:34 místního času a po porodu vážil 3,7 kilogramu. Matka i dítě jsou v pořádku a spolu s otcem se ještě dnes večer vrátili z nemocnice domů. Jméno dítěte, které je čtvrtým v řadě následníků britského trůnu, bude oznámeno později.

"Je to dívka!" křičel ihned dav, který se sešel před nemocnicí. Palác v prohlášení potvrdil, že královna Alžběta II. a další členové královské rodiny byli o narození informováni jako první a "ze zprávy jsou nadšení". Pro 89letou panovnici se jedná o páté pravnouče.

Dvaatřicetiletý princ svou třiatřicetiletou manželku do nemocnice doprovodil a jako u prvního dítěte byl podle Kensingtonského paláce u porodu.

"Jsem velice šťastný," řekl William davu novinářů před nemocnicí, do níž se později vracel v náručí s 21měsíčním synem Georgem, aby mu ukázal sestřičku. Podle BBC to bylo vůbec poprvé, co byl George oficiálně viděn v Británii na veřejnosti od chvíle, kdy jako novorozenec opouštěl tutéž nemocnici.

Princ s vévodkyní a s novorozenou princeznou se po šesté hodině večer místního času nečekaně objevili před dveřmi nemocnice, aby ukázali světu přírůstek do královské rodiny. Robě v rukou maminky si první fotografování užilo spící. Poté se pár vrátil do budovy, ale hned vzápětí se opět vynořil a vydal se na cestu domů.

Tím, že se rozhodli představit princeznu už dnes, udělali Kate a William radost nejen novinářům, ale především stovkám svých fanoušků, kteří trpělivě čekali před nemocnicí v naději, že budou mezi prvními, kdo novou princeznu spatří.

Kate porodila necelé tři hodiny po ranním přijetí do londýnské nemocnice, kde se narodilo i její první dítě George v červenci 2013. Tehdejší porod Kate trval 11 hodin a na její přání se uskutečnil bez použití prostředků proti bolesti.

Synovo jméno bylo tehdy oznámeno dva dny po narození. Mezi spekulacemi a bookmakery ohledně jména druhého dítěte v případě dcery se v poslední době nejčastěji citovala jména Alice, Elizabeth, Charlotte a Victoria. V menší míře se uváděla jména Diana, Eleanor a Alexandra.

Mezi prvními gratulanty na Twitteru byli premiér David Cameron a šéf opozičních labouristů Ed Milliband, o jejichž dalším politickém osudu se rozhodne v blížících se parlamentních volbách. Konají se už ve čtvrtek a výsledek mezi oběma hlavními stranami se očekává nejtěsnější za poslední desítky let. Kate a Williamovi poblahopřáli i šéfové ostatních stran.

Novorozená holčička je čtvrtá v následnictví trůnu za dědečkem princem Charlesem, otcem Williamem a bratrem Georgem. Dosud byl čtvrtý v pořadí Williamův mladší bratr princ Harry. Nová princezna má podle komentářů tu čest zahajovat novou éru v pravidlech následnictví, které po asi 300 letech už neupřednostňuje muže. Z jejího čtvrtého pořadí jí tak nemůže odsunout žádný z případných budoucích mladších bratrů.

Na počest novorozeného královského potomka bude v pondělí v Londýně vypálena stovka dělostřeleckých salv.

Příchod druhého dítěte Kate a Williama budilo opět zájem britské veřejnosti a médií, ale bylo podle zahraničních agentur přijato méně bouřlivě, než tomu bylo u jejich prvorozeného dítěte. Nepředpokládá se totiž, že by nová princezna někdy vládla, a v zemi vrcholí napínavá předvolební kampaň.

Nicméně nejvěrnější obdivovatelé královské rodiny se před nemocnicí scházeli už několik dní a dnes byli ti nejvytrvalejší odměněni. "Jsem tak šťastná a přišlo to tak rychle. William chtěl dcerku, Diana chtěla dceru. Podle mě je to skvělé, že má George sestřičku," radovala se 71letá Margaret Tylerová.

"Je to ta nejkrásnější zpráva, přesně taková, na jakou jsme čekali," přidala se Kathy Martinová, nadšeně tančící s růžovým kloboukem na hlavě.

První dny po propuštění z porodnice, které u George nastalo druhý den po narození, stráví Kate a William s dětmi ve svém Kensingtonském paláci. Poté se přesunou do svého domu Anmer Hall, který se nachází na královském pozemku Sandringham v Norfolku na východě Anglie. William, který od konce března pracuje jako pilot pro jednu dobročinnou organizaci spravující zdravotnické vrtulníky, si vzal dovolenou do 1. července.

ČTK, čip


Diskuse ke článku