nahoru

Fotografie dne: Fotografce vyhrožují a nadávají za fotku novorozence v americké vlajce

ČTK, vib13. března 2015 • 13:00
Fotografce vyhrožují a nadávají za fotku novorozence v americké vlajce
Fotografce vyhrožují a nadávají za fotku novorozence v americké vlajce
• foto: 
Vanessa Hicks

Je fotografie novorozence spícího v americké vlajce vyjádřením patriotismu, nebo urážkou symbolu státnosti USA? Americká média plní bouřlivá diskuse na toto téma poté, co fotografka a někdejší příslušnice armády publikovala snímek, na němž voják drží čerstvě narozené dítě v "hamace" z vlajky. Autorka fotografie se vedle řady nadšených reakcí dočkala rovněž tvrdé kritiky a výhrůžek.

Poté, co Vanessa Hicks zveřejnila na Facebooku fotografii pořízenou na zakázku pro rodinu nejmenovaného amerického vojáka, zaplavily její stránku stovky negativních reakcí, které označovaly fotku za nechutnou, neuctivou, sprostou, nevkusnou či porušující zákon. Podle fotografky obsahovaly i osobní výhružky. Obrátila se prý proto na firmu provozující zmíněnou sociální síť, aby příspěvky smazala, avšak marně.

"Můj manžel by nebyl ochoten zemřít pro vlajku. Zemřel by kvůli svobodě, kterou tato země nabízí," řekla Hicks, manželka aktivního příslušníka amerického námořnictva, televizi ABC News. Snímkem se prý snažila vyjádřit úctu ke své vlasti a rodinným hodnotám.

Američané jsou známi svým patriotickým vztahem ke státním symbolům, zvláště vlajce, kterou má řada z nich vyvěšenu u svého domu. Zákon o vlajce vymezuje nevhodné zacházení s ní (mezi něž patří například nošení a balení čehokoli) a soudy v minulosti řešily řadu žalob za údajné zneuctění vlajky. Nejvyšší soud však konstatoval, že dokonce i v případě jejího spálení není možné lidi trestat, neboť je chrání první ústavní dodatek o svobodě projevu.

Hicks se vedle záplavy negativních reakcí dočkala rovněž stovek facebookových obhájců, mezi nimiž byla řada současných i bývalých vojáků. Poprask kolem vlajky jí navíc posloužil jako znamenitá reklama: zprávu o ní v minulých třech dnech odvysílaly prakticky všechny významné americké televize a zveřejnila ji řada tištěných a internetových médií.

ČTK, vib


Diskuse ke článku