nahoru

Tvář Hagia Sofia, kterou neznáte: slavný chrám jako kočičí domov

Hana Vincourová 25. července 2020 • 15:35
Tvář Hagia Sofia, kterou neznáte: slavný chrám jako kočičí domov
foto: Instagram

Původně byzantský chrám v tureckém Istanbulu je v posledních týdnech v hledáčku médií kvůli kontroverznímu rozhodnutí tureckého prezidenta Erdoğana, které znamená, že se z památky sloužící jako muzeum znovu stane mešita. Mnoho institucí, mezi jinými UNESCO nebo Světová rada církví, tento krok odsoudilo. Kdo se však určitě debatami o budoucnosti chrámu rozhodit nenechá, je krátkosrstá kočka Gli, která je dnes už šestnáctiletá stařenka a po většinu života jí útočištěm byl právě chrám Hagia Sofia.

Chrámové kočky si začali všímat i turisté, Instagram je tak zaplavený jejich fotkami s Gli. Kočičí paní domácí při návštěvě chrámu zastihli v různých momentech a při různých činnostech. Jejich příspěvky si můžete prohlédnout v galerii.

Kočky jsou v Turecku obecně velmi vážené. Přístup místních se velmi liší od toho, jaký známe u nás. Kočky jsou v Turecku uctívány, a i když se nějaká toulá ulicemi, vypadá spokojeně, vykrmeně a není výjimkou, když ji nějaký starostlivý občan vezme k veterináři, přestože mu nepatří. Elegantní šelmy mají své místo na barových židlích i v koutcích kanceláří.

Hana Vincourová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.