nahoru

Od malé princezny po britskou královnu. Podívejte se na bankovky zachycující, jak šel čas s Alžbětou II.

Adam Křivánek18. května 2020 • 14:00
Od malé princezny po britskou královnu. Podívejte se na bankovky zachycující, jak šel čas s Alžbětou II.
foto: internal

Zdobení bankovek tvářemi významných osobností pro daný stát patří mezi celosvětové tradice. Využití osobnosti Alžběty II. v tomto ohledu proto není žádným překvapením. V případě britské královny ale pavučina času v průběhu desítek let zachytila proces stárnutí. Cenné papíry vydané bankami na různých koncích světa společně mapují její vývoj od malého dítěte až po nejdéle vládnoucí panovnici.

Elizabeth Alexandra Mary Windsor přišla na svět 21. dubna 1926. Na trůn nastoupila již před více než 68 lety a kromě Velké Británie platí za vládnoucí královnu dalších 15 států pod sjednocujícím označením Commonwealth. Obličej 94leté panovnice proto rozeznávají lidé v podstatě po celém světě. Svůj podíl na tom mají právě i zdobené bankovky.

Pouhých 8 let po narození Alžběty II. důležitost královské rodiny potvrdila první vytištěná bankovka s portrétem malé princezny. Nešlo však o peníze vydané v její rodné zemi bankou Anglie, nýbrž o kanadské dvacetidolarovky.

O další bankovku ozdobenu Alžbětinou podobiznou se opět postarala druhá největší země planety. A to pouze rok před úmrtím jejího otce krále Jiřího VI. a následnou korunovací nynější panovnice. Po nástupu na trůn se čerstvě jmenované 26leté královně rozhodla vzdát poctu i karibská Jamajka, stejně jako pár let poté i ostrovní stát Mauricius.

Slavný obličej Alžběty II. tímto způsobem až do dnešního dne v různých podobách koluje po světě a zarývá se lidem do paměti. V průběhu královnina téměř stoletého života se dočkala bankovky například na Kajmanských ostrovech, v Austrálii, na Svaté Heleně, v Gibraltaru nebo třeba na Fidži.

Dosah Britského impéria

Zdobené bankovky Alžběty II. částečně přibližují, jak širokým polem působnosti se mohlo pochlubit tehdejší Britské impérium. Doby největšího rozmachu Spojenému království zajistily titul největší koloniální říše v dějinách lidstva, která měla údajně zabírat přibližně čtvrtinu zemské souše. A s kolonizací mimo jiné často souviselo i přejímání měny.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku