KVIFF | Moje svoboda: Jak vypadá sport, který na olympiádě nikdy neuvidíte | Reflex.cz
nahoru

Moje svoboda: Jak vypadá sport, který na olympiádě nikdy neuvidíte

Milan Tesař3. července 2019 • 07:40
Jak se točila Svoboda lučního golfu
• video: 
Martin Bartkovský

Respektuju práci horníků v dole, obdivuju zodpovědnost mozkových chirurgů, ale stejně bych řekl, že co se týče výdeje energie, nic se nevyrovná tomu, vydyndat z českých filmařů malý film o svobodě. Kolikrát jsem při nekonečném urgování pomocí e-mailové korespondence hořekoval, že má svoboda spočívala jedině v tom, se do podobného projektu vůbec nepouštět.

Byla to jízda na horské dráze. Po rozeslání zvacích dopisů čišela z řad filmařů euforie z nové výzvy, avšak po příslibech „domíchám svůj celovečerák a jdu na to“, jakož i „jakmile se vrátím z Kambodže, něco vymyslím“, nastalo ticho. Načež uplynula polovina z lhůty končící deadlinem šestého června a kromě mlhavých ujištění „já na tom dělám“ nepřišlo nic.

Jelikož karlovarský festival neskrýval svou zvědavost, kterou jsme četli jako nervozitu, s čím se letos v jejich programu vytasíme, a ve výrobě byly plakáty lákající na „filmový unikát v podobě minutových filmů předních tvůrců…“, přesvědčili jsme sami sebe, že kinematografi e je dnes do té míry demokratická, že se můžeme rozeběhnout natočit vlastní filmové minuty, abychom si kryli záda.

Teaser k filmu Moje svobodaVIDEO Reflex.cz

Šel jsem příkladem. Natočil jsem „biják“ o svobodě lučního golfu, tedy sportu, který na olympiádě nejspíš nikdy neuvidíte, ale mně, podprůměrnému hráči, poskytuje neskutečnou volnost. Na rozlehlých loukách v okolí Sedlčan, kde se chovají ovce na dotace, nemusím platit poplatek za hřiště ani mít zelenou kartu, naopak, beztrestně tu vykopávám krtky, a nemaje jamek, putuji krajinou s holí na rameni a na rozměrných zelených pláních si vychutnávám opravdovou svobodu.

Ve snaze vyrovnat se hollywoodským filmařům jsem dokonce zašel tak daleko, že mě kolega Máťa natáčel z dronu. Ačkoli ani atraktivní záběry nezakryly nedostatky v technice mého úderu, pohled z ptačí perspektivy na můj klobouk se mi velmi líbil a potajmu jsem začal doufat, že když nikdo jiný příspěvky nepošle, vejdu se do finálního sestřihu.

Film Moje svoboda uvidíte ve světové premiéře na festivalu v Karlových Varech ve středu 3. července od 19.00 v Kongresovém sále hotelu Thermal >>>

Film Reflexu Moje svobodaFilm Reflexu Moje svobodaFoto reflex.cz

Nahá kráska v pohybu. Podívejte se, jak Tono Stano vyrábí video ze své neslavnější fotky
Když se moje myšlenky rozběhnou, tak žádná nenarazí do zdi. To je pro mě svoboda, říká…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější