nahoru

Nikita Michalkov: Chcete se poznat? Opijte se

Darina Křivánková10. července 2010 • 21:40
Nikita Michalkov převezme Křišťálový glóbus za celoživotní dílo od Jiřího Bartošky
Nikita Michalkov převezme Křišťálový glóbus za celoživotní dílo od Jiřího Bartošky
• foto: 
Martin Mithofer

V Karlových Varech si musel připadat jako doma. Režisér a nejmocnější člověk ruské kultury (a nejen kultury) Nikita Michalkov přijel na festival uvést snímek Unaveni sluncem 2: Exodus a převzít Křišťálový glóbus za dlouhodobý přínos světovému filmu.

 

Bylo to asi jako když přijede na návštěvu baťuška car: srdečné, ale velmi, velmi diplomatické. Aby ne, když Nikita Michalkov stojí v čele konkurenčního moskevského festivalu. Takřka tříhodinovou projekci svého filmového monumentu uvedl odkazem na Annu Kareninu, čímž chtěl dokladovat, že délka filmu je skutečně nezbytná: „Příběh Anny Kareniny také odvyprávíte v několika větách: Mladá žena si vzala starého muže, měla s ním dítě, pak se zamilovala do mladého. Ten ji nechal a ona skočila pod vlak. Víte všechno. Ale nevíte, co ti lidé prožívali, jak jim bylo, a o to jde především.“

 

Pokračování Michalkovova oscarového filmu velmi naturalisticky zachycuje neuvěřitelný chaos, který nastal po začátku války v Sovětském svazu, a vrací do hry postavy, o nichž jsme si mysleli, že na konci prvního filmu zemřely. Inu, v Rusku je možné všechno.

 

O Nikitovi Michalkovi si můžeme myslet leccos, faktem je, že natočil několik úžasných filmů (třeba Oblomova) a že se o něm před pár lety mluvilo jako o možném kandidátovi na ruského prezidenta. On prý je ale raději užitečný jinak - na to, aby se pustil do politiky, má údajně příliš horkou krev. I o tom jsme spolu mluvili. A také o tom, jaké to bylo vyrůstat v prominentní rodině v Sovětském svazu, v čem jsou podle něj Putinovy kvality a čím může být Rusku užitečný prezident Medveděv. A také o tom, že nejlépe člověka poznáš, když se s ním opiješ.

 

Rozhovor s Nikitou Michalkovem si už brzy přečtete v Reflexu.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku