nahoru

Premiér v demisi, prezident na volném místě

Darina Křivánková3. července 2010 • 11:00
Festival: Zahájení
Festival: Zahájení
• foto: 
Jan Šibík

Upřímně obdivuji potenciál bratrů Cabanů. Už pošestnácté měli na starosti zahajovací ceremoniál a pošestnácté dostali nápad.

 

Byla to sice méně explozivní a méně akční, show než je obvykle – většinou dojde na ohně a pyrotechnické efekty, jiskry létají až do prvních řad,  loni pro změnu foukaly fukary igelitové plachty po celém sále. Letos si Cabani vystačili s jezdícím pásem a partou tanečníků. Nebylo to omračující, ale prostě krásné. Navíc to mělo obsah; symboliku filmových okének a koneckonců i plynoucího času musel pochopit každý. Ačkoli, kdo ví… V každém případě, vzorek najdete ve fotogalerii Honzy Šibíka. U něj vždycky žasnu nad tím, jak se dokáže bezelstně přeladit a se stejným nasazením, s jakým fotí exploze ve válečné zóně nebo zoufalství lidí v rozvalinách po zemětřesení vyblejskne i festivalový glamour.

Jak se úvodní show vyvedla, to může každý vidět za týden během přímého přenosu ze slavnostního zakončení.  Třeba na něm moderátor Marek Eben dá k lepšímu i vtip o „premiérovi v demisi”, kterým nás pobavil včera večer (přítomen v sále byl právě odstupující Jan Fischer).  Prý by se toto označení dalo rozšířit například i na rodinné příslušníky, třeba taková manželka v demisi by se jistě ujala. Prezident Václav Klaus se každopádně pobaveně zasmál - jednak není v demisi a jednak je na zahájení vlastně poprvé. Obvykle na jeho místě vedle Jiřího Bartošky a Evy Zaoralové sedává Václav Havel a president Klaus přijíždí až na závěr festivalu. Václav Havel ale právě teď natáčí svůj filmový debut Odcházení, a tak se sedadlo na slavnostním openingu uvolnilo.

 

Sledujte také Fotoblog Jana Šibíka a Zápisník batůžkáře.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku