nahoru

Father Friendly: Technické muzeum po čtyřech letech znovu otevřeno

Jan Jandourek17. února 2011 • 08:00
Dopravní hala v Národním technikcém muzeu
Dopravní hala v Národním technikcém muzeu
• foto: 
Národní technické muzeum, Kateřina Uksová

Přiznám se, že i když to nesouvisí s ničím, co hýbe s českou společností, čekal jsem jako na smilování na jednu věc: na znovuotevření Národního technického muzea. A je to tady. Konečně mám kam vzít děti. Po ZOO tu je další víkendový azyl.

 

Poslední čtyři roky bylo Národní technické muzeum pro návštěvníky kvůli renovaci uzavřeno. Podle toho, co říká nový ředitel, bylo potřeba odstranit „nánosy“, které neměly s muzeem nic společného, třeba to, že v budově sídlily různé jiné instituce. A teď uvidíme mnoho nových věcí i expozicí.

 

 

Budu tam s dětmi chodit. Protože malé děti si nic nepamatují, budu tam s nimi muset chodit opakovaně, aby viděly, co všechno je v technice možné. To bude můj příspěvek, jako člověka, který sice absolvoval průmyslovku, ale jinak nedělal celý život nic jiného, než věci kolem humanitních věd. Ale jako humanitně orientovaný člověk jsem i techniku, letadla, lokomotivy, tiskařské lisy a všechny tyhle věci bral i jako estetickou záležitost. V technice totiž platí, že věc, která funguje, bývá většinou i krásná. Jsou i výjimky, poměrně řídké, podle mě třeba bombardér B-52. Ten se udrží ve vzduchu díky silným motorům i přesto, že je ošklivý, ale jinak to tak prostě je. Pokud si dnes politici stěžují, že mládež se nežene na technické obory a že zaostáváme, je to – mimo jiné – i tím, že jsme se vykašlali na krásu vědy a techniky. Co je hezčího, než fotografie hvězdné oblohy? Ukažte to dětem a ony pak třeba za pár let pochopí, že musí k astrofyzice dostudovat matematiku. Ukažte jim krásné letadlo. Jednou takové postaví. Nám v chemii nechali ve třídě vybouchnout plechovku s vodíkem. Kdo ví, jestli se to dnes ještě smí.

 

 

Technika je úžasná v tom, že je pravdivá. Letadlo buď letí, nebo neletí. Auto jede, nebo nejede, telefon mluví, nebo nemluví. Na tom se nedá nic okecat. Je to pozdní moudrost, ale napadá mě, že jsem se měl možná v životě věnovat víc věcem, na které se dá sáhnout a to ostatní si nechat jako doplněk, abych se ze samé hmoty nezbláznil a ne naopak. Ale není všem dnům konec. Když už to muzeum konečně otvírají, půjdeme tam.

 

Ale, upřímně řečeno, vstupné 170 pro dospělého a 90 korun pro dítě nad 6 let, to myslíte vážně? Jsou věci, které nechápu. Kdyby byly ceny poloviční, přišel bych dvakrát častěji. Chcete mě?

 

Máte tip na "father friendly" místo nebo aktivitu? Pošlete nám ho na adresu rxonline@reflex.cz nebo se o něj podělte v diskuzi na facebookové stránce projektu.Diskuse ke článku