nahoru

Z mailu JXD: Nedávat po rozvodu otci dítě je žalovatelné!

Jiří X. Doležal 3. června 2013 • 06:28
e-mail
e-mail
• foto: 
profimedia.cz

Z mailu na mne vykoukl mimořádně důležitý text. Zde je celý: Rodič, kterému je i přes vykonatelné soudní rozhodnutí bráněno ve styku s dítětem, nastalou situaci může řešit prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti proti tomu rodiči, který ve styku bezdůvodně brání.

 

Nejedná se o institut rodinného práva, neřeší to, kdo má oprávnění k výchově dítěte, v jakém rozsahu apod. Využití nastává tehdy, jestliže matka/otec i přes stanovený styk s dítětem (ať už se jedná o střídavou výchovu nebo omezení ve formě 1krát za měsíc), druhému rodiči úmyslně dítě nesvěří a tím zasáhne do jeho/jejího práva na rodinný život, chráněného jak Úmluvou na ochranu lidských práv a svobod a Listinou základních práv a svobod v rovině veřejného subjektivního práva, ale jde o subjektivní právo mezi jednotlivci, a jako takové vymahatelné prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti.

 

Mohlo by se jednat o účinný právní prostředek ochrany zejména v případech, kdy rodič bránil ve styku dlouhodobě či opakovaně, úmyslně, kdy flagrantně porušoval práva druhého rodiče na styk s dítětem nebo kdy nereagoval na soudní výkon rozhodnutí.

 

Tím, že se jedná o prostředek, sloužící především k vyřešení zásahu mezi rodiči, nedotýká se dítěte (byť někteří odpůrců mohou argumentovat, že to může matku finančně zruinovat, aniž by si uvědomili, že matka nedodržuje zákony a rozsudky a musí tak nést za své rozhodnutí následky), může sloužit k vymožení práva účinněji než bezzubá soudní mašinerie v rodinně-právních sporech.

 

Vytvořila jsem webovou stránku – www.pravarodicu.cz, jejímž účelem je seznámení širší, jak odborné, tak laické veřejnosti, s institutem ochrany osobnosti a jeho využitím v daných případech, přinést odůvodnění použitelnosti tohoto institutu za využití české i zahraniční judikatury a v neposlední řadě umožnit obecnou debatu nad touto problematikou. Věřím, že rozšíření této informace by mohlo pomoci ke kultivaci společnosti a dodržování základních práv, resp. k zabránění jejich porušování. Pokud byste měl zájem, ráda Vám poskytnu více informací a materiály, které mám k dispozici.

                                                                                                                                 Eva Ondřejová 

 Klíčová slova: rxrx, jirixdolezal


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.