nahoru

Dopisy redakci: "Jakoby" a další příznaky moru českého jazyka

REDAKCE 8. dubna 2013 • 00:05
Řečník
Řečník
• foto: 
Profimedia

Aleš Korbel z Plzně projevil nezvyklý jazykový cit a popisuje příklady slov, jenž jsou dnes módně nadužívána. Souhlasíte s ním?

 

Nevím, jestli si čtenáři všimli, ale poslední asi dva roky se v naší řeči začaly kumulovat slova, která lidé velmi často opakují. Teď zrovna frčí slovo „jakoby“ a používá se naprosto všude. Samozřejmě hlavně tam, kde nemá vůbec žádný význam. Lidé vůbec nevědí, že to slovo říkají. Jsou hodně legrační - když je na to někdo upozorní, reagují různě. Hlupáci nepochopí, jak jsou směšní, ti chytří se zamyslí a uvědomí si to a pak je skupina lidí, kteří mlčí.

 

Víte, když denně přijdete do styku s desítkami, neřkuli se stovkami lidí, tak si všímáte, ať chcete nebo ne. Není to šťourání se v nesmyslech. Když slyšíte extrém, tedy opravdu každé třetí slovo stejné, pak je to na pováženou. Mnoha těmto lidem chybí slovní zásoba a navíc, když ta slova slyší v televizi, myslí si, že budou  'IN'. Nedávno jsem viděl nějaký pořad o historii a tam to slovo bylo použito dvakrát a zcela adekvátně. Myslím, že to bylo spojeno s minulým časem a bylo to úžasné!

 

Čeština má jeden velký problém. Je hodně složitá a mnoho věcí se dá vyjádřit tak neuvěřitelnou oklikou, že posluchač ztrácí pojem o tom, co je určité a co není. Řekněte někomu, kdo to slovo použije, jestli to co říká je jakoby anebo opravdu. Nebude chápat, o co jde. Ale většinou to říkají lidé, kteří neumí mluvit přímo autápí se v těch svých „jakoby“ zajímavých proslovech, které jsou fádní a bez jiskry.

 

Asi před dvěma lety se objevilo slovo „nicméně“, které nahrazuje slovo „ale“. Používali ho hlavně politici. To slůvko už trochu vymizelo a koneckonců, dá se snést. No vím, že je to v každé řeči, že řeč se mění a že jsou období, kdy se něco neustále říká dokola. Ale myslím si, že by bylo osvěžující, kdyby například lidé vystupující v médiích neustále neopakovali slova „monitoring“ viz sledování, a například již naše uvedené slovo, které bez nadsázky narůstá do obludných rozměrů.

 

Teď trochu odlehčení a ironie. Já sám si vzpomínám, že opravdu někdy před dvěma lety jsem slovo „nicméně“ a slovo „jakoby“ v jedné větě použil, ale snad asi jen jednou a ta slova se mi líbila. Pak jsem si ale všiml, jaká průtrž těch slov potom nastala. A proto ruším teď kouzlo, a mluvte všichni tak, abyste se mohli i poslouchat! Přece jen umět se vtipně dorozumět je umění a umět převést na sebe pozornost a upoutat posluchače jen tak někdo neumí.

 

Aleš Korbel

REDAKCE


Klíčová slova: rxrx, redakceDiskuse ke článku