nahoru

Čtenáři píšou redakci

REDAKCE4. dubna 2013 • 06:00
X
X
• foto: 
Archív


Reakce na článek Troll je česky blbec (RX 10/2013)

Zdravím Vás pane Doležale. Obšírně jste popsal význam slova "troll" a přirovnal ho k našemu "blbec“. Nestačil jsem se divit. Jak je možné si poplést význam slova (něco jako hodinky a holinky), otisknout to v časopise (Vaši práci nikdo nekontroluje?) a tím uvést v omyl čtenáře, kteří věří všemu, co si přečtou? Vždyť v souvislosti s našim "blbec" nebo "blb" se v některých případech používá " trotl" a nikoliv "troll". Nevím jestli jste byl někdy v Norsku, kde se to trollama jen hemží…  ne ve všech případech se jedná o zlé skřítky (narozdíl od Česka, kde se to hemží trotlama a vždy se jedná o blbce). Věřím, že  Váš článek v Norsku nikdo nečetl , protože by si o nás mysleli, že jsme trotlové všichni.

Váš stálý a letitý čtenář  Schwarz Petr

 

Milý pane Schwarzi, nečetl jste článek pozorně. Slůvkem „troll“ se sice označuje severská mytologická bytost - to je původní význam slova – ale na Internetu se dnes slůvkem troll rozumí člověk, který rozdmychává nesmyslné diskuse, je sprostý a škodí. Například založí o někom živém na Facebooku stránku, že ten dotyčný zemřel. To je nový - a dnes častěji užívaný - význam slova troll. Takže můj výrok, že troll se česky řekne blbec, není chybně napsaný pojem trotl, ale to, že blbec je troll v novém, internetovém významu slova.

Zdraví JXD

 

Reakce na článek Causa unesených turistek: Sluníčkový holky v Balúčistánu (online, 18.3.)

Já byl sice jenom ve cca 20-30ti zemích, ale potkal jsem lidi, co procestovali celý svět. A kromě Afriky se bez ohledu na víru všichni shodli na tom, že nejhorší jsou Arabové. Nemluvím o západě, kde se voda nepodá ani sousedovi, ale o 3. světě. Křesťanský Rus, Armén, Gruzínec - ti všichni se ke mně chovali hezky okamžitě. Kdežto muslimové až v okamžiku, kdy nás někdo přijal jako hosty. Před tím následovalo pohrdání, krádeže, násilí. Samozřejmě je rozdíl mezi vesnicí v horách, kde je turista vítán a civilizací, kde se jede v nenávisti ve velkém. Asiati sice námi bělochy celkem pohrdají, ale nikdo na nás nešáhne. Takže něco jako "osa zla" je celkem pravdivé označení. Ty holky si koledovaly a dostaly to co si bohužel zasloužily...

Petr Tryščuk


 

Je to trošku přehnaný. Drtivě převážná část obyvatel těch zemí nevidí v cizincích kořist, navíc je absurdní tvrdit, že vlídnost a pohostinnost je typický rys křesťanů, to rozhodně ne. Ty holky měly prostě smůlu a rozhodně nešly do "jistého maléru". Co jsem o nich četl, mají za sebou několik cest do Asie a dá se předpokládat, že jim bylo jasný, že se v Pakistánu se může něco podobného stát. Přesto do toho šly. Někteří lidé prostě riskují, často nerozvážně, dělají to buď kvůli sobě, nebo kvůli jiným, nicméně existují. Někteří jsou pro nás hrdinové, jiní třeba "sluníčkový holky". Záleží asi, kdo a z jakého úhlu pohledu se na to kouká. Ten JXD pohled mi přijde nejen trochu česko - pupíkovskej, ale i lehce macho. Jako by říkal: Holky, seďte doma, žerte buchty a jednou za rok do Chorvatska s Čedokem.

Matěj Homola

 

Podívejte se já s Vámi souhlasím, že ty holky si o to koledovaly, ale to že na kulturně odlišném území existuje 5% teroristů neznamená přece, že musíme vytvářet negativní pohled na tyto země jako celek. Stejně tak mě přepadly malé děti v létě v Londýně a nikomu bych kvůli tomu neradil ať tam nejezdí.

Tomáš Tuzar

 

Vaše pravdivá REFLEXe nešťastného a hloupého případu Hanky a Tonči...ne
nadarmo se mezi našimi elitními vojáky přezdívá třeba Afghanistán
"smeťák" :-) já bych si na smeťák výlet neudělal...

MTJ

 

Takmer celý moslimský svet je 100 rokov za opicami...špina, smrad, bordel, humus, primitivizmus.... Nikdy sa nedostanú na úroveň vyspelého civilizovaného sveta...Mentálne už vôbec...A islamizácia je hrozbou pre celý svet....Iba Amerika to dokáže zastaviť...

Martina S. Staněk

REDAKCE


Klíčová slova: rxrx, redakceDiskuse ke článku