nahoru

Dopisy redakci: Komu kouř vadí, může do nekuřácké hospody

16. února 2013 • 09:48
Kouření v hospodě
Kouření v hospodě
• foto: 
Profimedia

Vážený pane Doležale, děkuji za velice pěkný článek. Ačkoliv jsem nekuřák, myslím, že jste se trefil do černého. Nicméně pokud má být ohlas na dílo autorovi trochu užitečný, neměl by se omezit jen na "hurá" nebo "fuj". Takže pokud Vás to zajímá, zde nabízím pár připomínek.

1) Píšete, že stát by měl zakázat nekuřákům práci v kuřáckých barech/prostorech. Tahle věta je z mého pohledu asi jediná vyložená vada na kráse Vašeho článku. Především proto, že si protiřečí s tím, co píšete jinak. Jestliže vytýkáte státu (zcela oprávněně), že rozhoduje za svéprávné lidi o tom "co je pro ně dobré," nemůžete (resp. můžete, ale není to moc konzistentní) současně chtít, aby nekuřákovi, který se sám rozhodne pracovat v kuřáckém prostředí, stát tuto volbu zakazoval. Třeba proto, že ačkoliv sám kouř nevyhledává, nepředstavuje pro něj subjektivně takovou překážku, aby kvůli tomu odmítl dobrou pracovní nabídku. Pokud by bylo ok zakazovat nekuřákům pracovat v zakouřené hospodě, bylo by ok rovněž zakázat kouření v hospodách zcela - obojí se řídí premisou, že někdo ví lépe než někdo jiný (dospělý a svéprávný), co je pro toho druhého dobré, a má právo mu to nařídit.

 


2) Trošku mě mrzí, že v článku vůbec nezmiňujete ještě jednu perspektivu problému. Ty hospody, kde chce pan Heger kouření zakázat, mají své majitele. Hospody jim patří stejně, jako někomu patří dům nebo byt. Myslím, že pokud by pan ministr přišel s návrhem na zákaz kouření ve vlastním domě (nebo zákaz kouření ve vlastním domě, pokud si tam pozvu hosty), většina lidí by si jen ťukala na čelo (ačkoliv podobná snaha je například v některých částech USA, konkrétně třeba v NYC, na pořadu dne, takže možná se dočkáme i téhle "radostné utopie").

 

Rozdíl mezi domem a hospodou je hlavně ten, že do hospody pouštím i cizí lidi, domů většinou nikoliv. Nicméně nikdo ty lidi do té hospody chodit nenutí. Že je hospoda kuřácká je vidět na první pohled (a "počich"). Pokud tedy patří hospoda majiteli stejně jako jeho dům, nevidím rozumný důvod nakazovat mu, zda má být kuřácká nebo nekuřácká. Neznám lepší označení pro různé iniciativy, které se právě o tohle snaží, než je fašismus - snaha donutit někoho jiného chovat se tak, jak to vyhovuje mě.

 

Přinejmenším ve větších městech existují i dnes nekuřácké hospody, a pokud je jich "málo," je to jen doklad toho, že nekuřákům ve skutečnosti většinou na tom pasivním kouři záleží méně než třeba na tom, že se sejdou s přáteli, kteří jsou kuřáci (a neochotní jít do nekuřácké hospody), nebo na jinak příjemném prostředí kuřáckého podniku. Ti, kterým kouř opravdu vadí, mohou navštěvovat hospody nekuřácké. A pokud by jejich kapacita nestačila, neexistuje důvod, proč by se časem nenašel někdo, kdo si toho všimne, a otevře ve městě další nekuřácký podnik.3) Oficiální čísla udávající počet úmrtí, způsobených aktivním i pasivním kouřením, nejsou absolutní pravda tesaná do kamene. Pan ministr Heger je lékař, podobně jako ti lékaři, kteří podobné statistiky produkují. Jakožto lékař je poměrně silně jednostranně zaujatý a myslím, že není zcela nesmyslné se domnívat, že podobně zaujatí mohou být i autoři statistiky. Pokud nemám k dispozici data a metodologii, na základě kterých jsem k datům došel, nemá smysl věřit nějakému číslu o mnoho
víc, než tvrzení v reklamě, že ten a onen prací prášek je nejúčinnější ze všech. Tohle je samozřejmě širší problém, který se zdaleka netýká pouze kouření. (kdyby vás to zajímalo, tak na toto téma zajímavý článek najdete zde.)

 

Na konec jen taková pitomost - nevím zda jste fanouškem amerického seriálu South Park, ale tenhle díl, který je právě o tématu zákazu kouření, by vás možná mohl pobavit.

 

Doufám, že pro Vás nebyla má reakce zcela bezcenná. Ještě jednou děkuji za pěkný článek, třeba alespoň trochu pomůže nahlodat popularitu dnešní "ozdravné" ideologie. 

 

Zdraví,

Tibor MachDiskuse ke článku