Marihuana: Ne tak "v pohodě", jak se může zdát | Reflex.cz
nahoru
Píšete nám

Marihuana: Ne tak "v pohodě", jak se může zdát

Jana Horová18. března 2011 • 08:00
Krásno 1. místo
Krásno 1. místo
• foto: 
Reflex.cz

PÍŠETE NÁM: Jsem dlouholetou čtenářkou Reflexu a jeho několikaletou předplatitelkou. Vysoce si vážím si plurality názorů a jsem ráda, že se pouštíte i do kontroverzních témat. Jsem bohužel velice znepokojena vaším přístupem k prezentaci konopí/marihuany/THC.

 

Jste týdeník s vysokou čteností a přispíváte k formování názorů velké skupiny občanů. Proto byste měli zvážit svoji odpovědnost (společenskou, ekonomickou i zdravotní), kterou na sebe berete, pokud přispíváte k budování názoru, že marihuana není škodlivá a měla by být legální.

 

Pryč s jadernými elektrárnami. Energetickou krizi vyřeší otroctví

 

Zavřeno: Když městem pochodují ultrapravičáci, obchodu se nedaří
Stanislav Krupař 15. března 2011 • 12:23

Zavřeno: Když městem pochodují ultrapravičáci, obchodu se nedaří

K tomuto příspěvku mě vede velice osobní zkušenost, kterou jsem se rozhodla sdělit. Jsem původní profesí magistra farmacie (a vím něco málo o jemné chemii mozku) a zároveň matka nyní 19letého syna a studenta pražského gymnázia. Se znepokojením jsem sledovala, jak chlapec ve volném čase „hulí“, řada jeho kamarádů „hulí“, moje komentáře se míjely účinkem (to není droga – chacha). Někteří kamarádi měli tak liberální rodiče, že je dokonce nechali hulit doma (proč by taky ne, je to méně škodlivé než pivo po večeři).  Až po letech hulení jeden z kamarádů (Tomáš) začal vykazovat příznaky nápadně podobné paranoidní schizofrenii a protože první atak prodělal při návštěvě u nás (listopad 2010), volala jsem mamince s tím, že by bylo dobré vyhledat odbornou pomoc a hlavně dohlédnout na to, aby chlapec okamžitě přestal užívat konopí. Pozn.: maminka byla překvapená. Po 2 týdnech přemlouvání musel být chlapec chycen, spoután a převezen do PL Bohnice. Měl to štěstí, že byl zachycen rychle a po deseti týdnech detoxu a léčby byl propuštěn (stále na psychofarmakách). Diagnóza zněla „toxická psychóza“. Konzultovala jsem se svým známým psychiatrem, zda se s něčím podobným setkat (rozumějte: s příznaky schizofrenie po pravidelném užívání konopí), odpověď zněla, že těchto pacientů měl v poslední době asi pět.

 

Byla jsem svědkem diskuze synových kamarádů, kdy zpod jedné kšiltovky zaznělo něco jako: „A když si představím, že to měl po něčem tak bezpečným jako je hůlo…“

 

Vojenská policie v ČT: Měli si vzít jeden papír, odnesli celou kancelář

 

Marihuana není bohužel bezpečnou drogou (pokud lze toto spojení vůbec užít). V loňském roce byla publikována práce, která prokazuje vliv užívání THC na rozvoj schizofrenie (schizofrenie a ne relativně léčitelné toxické psychózy) v závislosti na věku začátku užívání (čím dříve se začne s pravidelným užíváním, tím je vyšší incidence).

 

Rumburak se vrací: Jiří Paroubek má namířeno zpátky do politiky
Ještě k příběhu Tomáše. Včera jsem s ním mluvila, cítí se dobře, v léčebně mu vysvětlili, že případů jako je ten jeho raketově narůstá, na oddělení si našel pár kamarádů se stejným problémem. Tvrdí, že je pevně rozhodnutý už konopí neužívat. Také říká, že je hrozně překvapený, že konopí má  zdravotní rizika. A že první věc, která ho propuštění zaujala, bylo na novinovém stánku nové číslo Reflexu s kouřícím prezidentem…. Myslí si, že to není správné.

Jana Horová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,610
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější