nahoru

Nudisté: To máte v Česku jen ošklivé staré lidi?

Píšete nám2. srpna 2010 • 11:00
archiv
archiv
• foto: 
Reflex

Mnoho čtenářů se vyjádřilo ke článku Jiřího X. Doležala „Zahalte se!“ z Reflexu 29. Vybíráme několik z jejich dopisů a e-mailů.

 

Šli nudisti silnicí

potkali je celníci

pokud jste vy chlapíci

máte víčka těsnící.

(část textu skupiny Pan Cicvárek ovčí člověk)

Nevyměnil Vás nám někdo?

J. Straka, M. Lázně

 

Opravdu nechápu, kam míříš, když se snažíš buransky protestovat proti nudistům. Nechápu, co je ti do nich. Vždy jsem si myslel, ze jsi svobodomyslný člověk a máš určitý nadhled, co se týče všech tabuizovaných témat včetně nahoty, ale vidím, že jsi jen zakonzervovaná, konzervativní brbla. Zase si protiřečíš. Celou dobu se snažíme dokázat, že ohledně marihuany jsou to vše jen mediální bludy a zbytečně tuto zázračnou rostlinku démonizují a ty se stavíš proti lidem, kteří čistě privátně vystavují svou nahotu? Ó, jak sprosté a neetické a nemravné, viď? Jsi k smíchu. Hold tak už to bývá, že staří lidé mají povislou kůži, jaterní skvrny atd., ale že bych se na ně hněval, nebo je dokonce dětinsky urážel, jak jsou oškliví ... to jsi u mě hodně klesl. Tvůj článek mi připadal jako článek vypatlaného neonacisty, který se snaží o represi marihuany a jejich uživatelů ... vlastně ty jsi kdysi s těmahle h********a taky sympatizoval, takže se to dá v tvém případě pochopit. Tvé články jsou už dávno vyčpělé a senilní.

trulikuli@seznam.cz

 

Dobrý deň,

volám sa Miro Chabada, mám 31 rokov a doteraz som si so záujmom čítal všetky Vaše (Jiřího X. Doležala) články - mám rád, keď sa "ide na kosť" bez zbytočných omáčok a riešia sa témy, ktoré ľudí trápia - viď. marihuana (tiež som aktívny konzument:)), tehotné ženy,... akurát s tými nudistami ste sa trochu netrafili…

Začnem od začiatku. Moji  rodičia sa k nudizmu dostali tak, že ich už nebavilo chodiť k jazeru s ich rodičmi. Kedže sa nedali ničím odradiť, jediné možné riešenie bolo radikálne - ísť na nudapláž. To by môj dedo, bývalý diplomat a babka puritánka nezvládli. A naozaj, po tom ako dedo celý deň pozoroval druhý breh jazera, kde boli nudisti, dostal úpal a na druhý raz mohli ísť rodičia k vode sami dvaja. Zistili, že okrem toho, že sa zbavili rodičov, je kúpanie bez plaviek oveľa príjemnejšie ako s nimi a už sa k plavkám nevrátili..

Takže ja som sa narodil ako hotový nudista a kúpanie v plavkách som vždy odtrpel - ako malý som mal ekzém a okrem toho pravdepodobne aj alergiu na chlór, takže Vám nemusím vysvetlovať, že mokvajúce a hnisajúce rany v oblasti slabín neboli nič príjemného a behanie v mokrých plavkách tomu veľmi nepomohlo.

Neviem, či máte v Čechách len starých a škaredých ľudí, alebo ste len nemali štastie, ale ak prídete k nám do Bratislavy, ukážem Vám nudapláže, kde okrem "starých páprdov" nájdete aj mladých a krásnych, ktorí rozhodne neprišli onanovať (ostatne si myslím, že autor článku to bral s nadsázkou, ktorú ste Vy nepochopili, alebo nechceli pochopiť) ani očumovať, proste sa len kúpu ako doma - bez plaviek.

A k tej patológii - za môj život som priviedol k nudizmu zhruba 20 ľudí, kamarátov, frajerky, kolegov, kolegyne. Všetci boli presvedčení "textiláci" a ubezpečovali ma, že oni nahí nikdy! A stačilo pár kúpaní, nejaké pivko, mesiačik... a už boli nudisti tiež, len na to potrebovali impulz a zistenie, že nudapláž nieje o úchylákoch onanujúcich v kroví ako by ste to  možno chceli vidieť Vy ale o tom, že je zbytočné hanbiť sa za svoje telo a kôli nejakým konvenciám sa otravovať s mokrými vecami. Samozrejme, platí aj druhá strana rovnice, že nudapláž nie je miesto pre exhibicionistov a podobné "prípady". Podľa mňa tam chodia ľudia, ktorí sú vyrovnaní sami so sebou a nechcú sa obmedzovať. Ak ste tam narazili na nejakých podivínov (chodiť po lese oblečený len v ruksaku je aj pre mňa silná káva) tak to bolo asi preto, že ste ich chceli nájsť. Garantujem Vám, že som za svoj život stretol 5x viac deviantov (onanisti, pedofili,..) na textilných plážach ako na nudapláži a to aj napriek tomu, že na nudapláži trávim oveľa viac času a plavky si beriem naozaj len keď musím..

Záverom snáď len toľko, že sa ľuďom nedivím, že sa nechceli nechať fotiť nahí, asi tam nešli s tým zámerom že ich bude v stredu očumovať celá republika, to by ste museli naraziť na toho exhibicionistu ktorý tam asi zrovna nebol… A ak sa nechceli ani rozprávať... to je divné, ale kľudne prídte k nám, sme celá rodina akademici (čím nechcem tvrdiť, že sme lepší ako niekto kto má len základnú školu), nudisti, radi sa s Vami o tom porozprávame a skúsime Vám ukázať nudizmus aj z druhej strany, len fotiť sa asi nebudeme.. Ale pekných slečien na fotenie tu nájdete habadej. :))

S pozdravom: nebudte taký zaujatý! sa lúčim a dovi

miro - nudista od narodenia a pravdepodobne až za hrob

 

Pamatuji si Vás (Jiřího X. Doležala) ještě z doby, kdy jsem po revoluci nějaký čas spolupracovala s radničními listy Prahy 6. jako velmi důrazného poněkud extrémisty, ale zajímavého redaktora. Vaše články čtu celé ty roky a většinou souhlasím a cením si toho, že opravdu jdete za poznáním urputně.

Tentokrát jste mne ale zklamal. Jednak je rozdíl - a ten nebyl z článku patrný -  mezi nudisty a naturisty, ale hlavně tím, že do Vaší urputnosti se tentokrát vloudila – asi to ani nepřeženu - osobní nenávist. Přestal jste být nezávislý, referující redaktor a začal plivat síru na všechny lidi kolem. A jako byste vybíral jen to nechutné - se zlým úmyslem. A to není dobré a ani fér. A článek to znehodnocuje.

Jen tak na přiblížení dvě drobnosti z mé zkušenosti s nudiplážemi. Leta letoucí jsem chodila na Hostivař na stále stejné místečko a musím přiznat, že mne docela na celý den otrávilo, když mne někdo předběhl a ten svůj ručník si rozprostřel právě tam a já se musela - byť jen o nějaký metr - odsunout. A pak jedno léto nenadále se z té mé zadní části pláže stala nudipláž. Tak. Na už tehdy dost dospělá kolena jsem se musela rozhodnout - vzdát se svého místečka, anebo svléknout plavky. Rozhodla jsem se pro to druhé a to první léto mi to bylo poněkud "žinantní", ale vytrvala jsem. To první léto se tam také ještě vyskytovali "koukači", ale pak už nahota nebyla nic zvláštního a vše se zklidnilo.

A já jsem objevila jednu úžasnou věc - celé roky jsem do jara do podzimu polykala prášky na nachlazený močový měchýř a když jsme se proplavání nechtěla vzdát - voda je můj domov - tak jsem se s tím musela smířit. A najednou - díky přímému přístupu slunce a rychlému oschnutí a prohřátí - jako kouzlem ty potíže zmizely.

Dnes žiji v Chomutově, je tu velké Kamencové jezero a také nudipláž, ale protože chodím už jen pomocí chodítka a ta pláž je daleko na druhé straně a nejsou tam kabinky, kam bych si chodítko zamkla - nezbylo mi, než na těch pár desítek let pohody zapomenout a znovu obléct plavky. A už třetím rokem opět mám s močákem problémy. A věřte - lituji velice.

No a na závěr trocha legrace. Na Hostivaři jsme nejspíš taková oblíbená místečka měli všichni a tak jsme se povětšině znali, ale po tom prvním trochu rozpačitém roce u nikoho nebylo zvykem na sebe nějak reagovat, natož se obhlížet. Byla jsem jednou nakupovat v naší velké sámošce Květ a automaticky jsme se pozdravili s někým známým. Po několika krocích jsme se oba zastavili, vrátili i s vozíky k sobě a začali vzpomínat, odkupak my se jenom známe? - nakonec jsme se rozesmáli - znali jsme se totiž jen bez šatů z nudipláže a najednou v oblečení jsme vypadali docela jinak. Byl to pak několik let jediný člověk, s kterým jsem se u vody zdravila. S úsměvem.

Takže, můj milý reaktore "bojovníku", žádný horor a už vůbec ne neetická nenávist!

S pozdravem,

Naďa Vencovská, Chomutov

 

Původní článek naleznete v Reflexu 29 nebo v placené zóně.

Píšete nám


Diskuse ke článku