nahoru

Z Norska pro Reflex: Masový vrah Behring Breivik stanul před soudem

Magdalena Sodomková 25. července 2011 • 15:32
Behring Breivik
Behring Breivik
• foto: 
Profimedia.cz

Masový vrah Anders Behring Breivik předstoupil před soud. Norové ale jeho hlas slyšet nechtějí. Ačkoli norská justice nejprve nebývale otevřeně pozvala do soudní síně jak novináře, tak i zástupce veřejnosti, nakonec bylo vše jinak.

 

Po tříhodinové tlačenici na chodbách a schodech prosklené budovy soudce rozhodl, že muži, který chladnokrevně pozabíjel přes 90 lidí, z nichž většina byly děti a teenageři na ostrově Utoya, jeho byť minutu temné slávy nedopřeje.

 

 

Breivikův právník totiž oznámil, že se jeho klient hodlá do soudní budovy dostavit v uniformě, a navíc že je přesvědčen, že zabíjení bylo "nezbytné". Před dřevěnými dveřmi soudu, na něž míří kamery médií z celého světa, je cítit napětí. Několik Norů napadlo policejní auto se zatemněnými skly s křikem: "Ty nejsi Nor, každý si tu přeje tvou smrt." Zda uvnitř seděl bloďatý zabiják, však nebylo jasné, protože incident se seběhl kolem druhé hodiny a před soud v Oslu vozí obvykle nově zatčené vždy v jednu.

 

"Úřady se bojí, aby jeho řeč, kterou si jistě připravil předem, neinspirovala někoho dalšího. Mluví se o tom, že by mohl mluvit v kódech a poslat tak případným komplicům vzkaz," řekl dvaadvacetiletý Per Mandfloen, který zavřel obchod a přišel se podívat před soudní budovu. Norové na nakupování nemají pomyšlení, ulice jinak živého Osla ztichly a zástupy lidí mlčky krouží okolo bolavých míst města, postojí u katedrály Domkirke, tiše procházejí ulicemi, které byly až do dneška zahrazené policejní páskou.

 

 

"Včera jsem byl položit květiny, chci projevit účast vůči obětem, jsem v jejich věku. Tady, před soudem, se zdržím jen chvilku. Nechci, aby si (vrah) připadal jako rocková star," řekl dvaadvacetiletý Richard K. Sandrik. V šest odpoledne projde zraněnými ulicemi Osla smuteční průvod se svíčkami a pochodněmi.

 

Aktualizováno:

Za zavřenými dveřmi soudu Behring Breivik prohlásil, že je nevinen - a že chtěl varovat Evropu před muslimy.

Podle vyšetřovatelů měl vrah až dva komplice. To vzbuzuje obavy, protože v centru norské metropole jsou nyní davy lidí.

Policie snížila počet zabitých na 68 na ostrově Utoya a 8 dalších v Oslu.


Magdalena Sodomková, OsloDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.