nahoru

Fascinující a vůbec první setkání domorodců s bílým mužem zachyceno na kameru

ako16. července 2011 • 08:00
Domorodec
Domorodec
• foto: 
YouTube.com

Strhující video pořízené v Papui-Nové Guineji zachycuje domorodce z pralesa, kteří o venkovním světě neměli ani páru a mýtus o bílém muži slyšeli jen od svých předků.

Colours of Ostrava podesáté: První den má pankáčské grády
Marek Gregor 15. července 2011 • 13:54

Colours of Ostrava podesáté: První den má pankáčské grády

Na první pohled je evidentní fascinace domorodců bílým mužem, jímž je Jean-Pierre Dutilleaux, francouzský dokumentarista. Ten na druhém břehu řeky láká skupinku lovců z domorodého kmene, aby přešla „most“ a setkala se s ním. Jako dar jim přinesl sůl. Ta domorodcům zachutnala, avšak nedokáží se přenést přes fakt, že bílí muži opravdu existují a že jsou oblečeni jinak, mají jiné vlasy, a jeden z nich navíc místo očí kouká kamerou. Když všechno tohle pochopí, nechají si ještě ukázat sirky a pak Jeana pozvou k sobě, na svůj břeh řeky.

 

Protest proti mobilním operátorům: Vypněte si mobil na dvě hodiny

 

Je to strhující pohled na muže, kteří žijí v džungli na úrovni doby kamenné. V ruce mají luk, přes rameno bambus s omotaným kusem kamene a ve vlasech pírka. Musí to pro ně být strašný šok. Jean-Pierre sice získá skvělé záběry plné emocí, kdy vidíte opravdové setkání, porovnatelné s tím, kdybyste cestou do práce potkali Marťana, ten vám ukazoval všelijaké vymoženosti, o nichž se vám nikdy nesnilo.

 

 

Otázkou zůstává, zdali by pro domorodce nebylo lepší, kdyby na ně dokumentaristé vůbec nenarazili. Špatné by bylo, kdyby artefakty, které jim dokumentaristé na místě nechali, nějak pozměnily jejich způsob života. Dokumentaristé zajisté porušili základní pravidlo dokumentaristy, jenž má jen pozorovat, nikoliv zasahovat. Lidsky se to dá však omluvit setkáním. Oni ve finále dokumentaristé jsou v pralese mnohem milejší návštěvou než nelegální dřevorubci, které by domorodci dříve či později také potkali.

ako


Klíčová slova:Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,410
21,790
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější