Evoluce pokračuje: lidé z měst se vyvíjejí jiným směrem než ti z venkova | Reflex.cz
nahoru

Evoluce pokračuje: lidé z měst se vyvíjejí jiným směrem než ti z venkova

Adam Kolář25. června 2011 • 08:00
Tokio
Tokio
• foto: 
Profimedia.cz

Lidé z měst musí čelit mnohem většímu stresu než ti, kteří bydlí na poklidném venkově. Podle průzkumů mají obyvatelé měst mnohem častější psychické poruchy.

Hned tři americké univerzity si daly za úkol monitorovat mozky figurantů, na kterých zkoumaly příčiny stále více se lišícího vývoje chování lidí z města proti venkovanům. Měšťáci měli například vyšší aktivitu v amygdale, která v mozku slouží jako uchovávač paměťových stop, spojených s emocemi. Důvod je prostý:

 

Podívejte se na skvělé zlepšováky pro ulehčení života
Zatímco na venkově se opakují často podobné situace, ve městě na vás číhá příležitost k improvizaci na každém rohu. Potkáváte stále nové lidi, poznáváte nové věci, čelíte novým a novým situacím. Venkované mají jiný způsob života, který, ačkoliv se tváří navenek, že jde ruku v ruce s tím městským už jen díky technologiím, se doopravdy začíná významně odlišovat.

 

Podle posledních výzkumů je prvních patnáct let života v tomto směru zásadních. Jedinec se má v tomto období učit čelit stresu všeho druhu, čímž si v mozku vybuduje jakýsi systém, kterého se už nikdy nezbaví. Ten má být jednou z mála odlišností, jež má mít manažer z města oproti sedlákovi.

 

Harry Potter nekončí a jede dál. Ale ne úplně
Adam Kolář 24. června 2011 • 20:08

Harry Potter nekončí a jede dál. Ale ne úplně

 

Tyto výsledky se samozřejmě vztahují především na obyvatele měst typu New York, Londýn, Tokio apod. Zajímavé je, že vzhledem k častým psychickým poruchám, které tento stres a celkový městský život má způsobovat, je vlastně jakýmsi důkazem toho, že homo sapiens sapiens je na městský ruch už moc „starý“ druh. Jednoduše řečeno, obyvatelé velkoměst se asi brzy začnou vyvíjet jiným směrem než ti z venkova či odlehlých míst této planety. Zdali se začneme i nějak nově zbarvovat, už výzkumníci neuvádějí. Já bych chtěl být třeba fialový.Klíčová slova:


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější