nahoru
Glosa Viliama Bucherta

Evropský parlament chce zakázat hokejové mistrovství světa v Bělorusku. To je hloupý nápad

Viliam Buchert 22. května 2011 • 08:08
Lukashenko
Lukashenko
• foto: 
Aquamber / CC BY-SA

Režim Alexandra Lukašenka v Bělorusku je nedemokratický a poslední soudy a věznění politických oponentů jsou nepřijatelné. Ale nápad některých členů Evropského parlamentu, včetně jeho předsedy Jerzyho Buzka, aby bylo této zemi odebráno mistrovství světa v hokeji, které se zde má konat v roce 2014, není dobrým nápadem.

Evropská unie už vydala zákaz vydávání víz pro 15 vysokých představitelů běloruského režimu a chce v pondělí 23. května tento seznam podstatně rozšířit asi na 175 lidí. To je v pořádku. Také se hovoří o uvalení ekonomických sankcí, což vzhledem je vzhledem ke strategické poloze Běloruska, přes jehož území míří do Evropy plyn a ropa, spíše nereálné. Větší dopad by to totiž mělo na EU než na samotnou vládu v Minsku. Ale pokud jde o sport, tak by se pak zákaz musel týkat nejméně půlky světa. Odebrat z politických důvodů hokejové mistrovství Bělorusku by proto nebyl chytrý krok.

 

Velké sportovní akce se například pořádají neustále v Číně, kde vládně přitom daleko tvrdší režim než v Bělorusku. Jenže na Peking, který má dnes ohromný ekonomický vliv, si už nikdo netroufne. Ani Evropský parlament.  Tenisové, golfové, atletické či fotbalové akce se pravidelně konají také v některých bohatých arabských zemích. Ani proti tomu Evropský parlament neprotestuje, přestože právě v těchto státech jsou velmi vážně a vytrvale porušovány politické svobody a práva žen. Daleko více než v Bělorusku.

 

 

V nějaké chytré „evropské“ hlavičce se přesto už v lednu zrodil nápad, že Lukašenko bude potrestaný pořádně tím, že se mu odebere mistrovství v roce 2014. Běloruský prezident totiž hokej miluje. Ovšem pokud by byl zákazem někdo skutečně postižený, tak by to byli obyčejní Bělorusové, kteří mají tento sport velmi rádi.

 

Hodně na zákaz hokejového mistrovství v Bělorusku tlačí Poláci, kterým je přitom hokej zcela ukradený. A pod návrh na odebrání mistrovství se podepsal i slovenský europoslanec a někdejší vynikající hokejista, Peter Šťastný. Ovšem mezinárodní hokejová federace nechce o zákazu nic slyšet a ani při jejím posledním zasedání v průběhu šampionátu v Bratislavě, to její členové nepodpořili. Navíc z vyspělých hokejových zemí se tam prý ozvalo, že by zákaz k žádným změnám v Bělorusku  nevedl. O těch se skutečně nebude rozhodovat na stadionech.Klíčová slova:Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.