Geologové se chystají provrtat Zemi | Reflex.cz
nahoru

Geologové se chystají provrtat Zemi

Adam Kolář3. dubna 2011 • 08:00
Vrtná plošina
Vrtná plošina
• foto: 
Tsuda Nguyen / CC BY-SA

Řeč je o zemské kůře, konkrétně o svrchním plášti. Vzorky z něj mají přinést stejně důležité a kvalitní podklady jako vzorky z Měsíce.

V pražských tramvajích se připojíte k internetu
Adam Kolář 1. dubna 2011 • 23:50

V pražských tramvajích se připojíte k internetu

Jeden z důvodů, proč takový průzkum provádět, je ten, že šest kilometrů hluboký vrt pod mořským dnem by měl proniknout zemskou kůrou až ke svrchnímu plášti – oblasti, která má zásadní vliv na pohyby zemské kůry. Vědci by tak mohli mnohem lépe odhalit různé přírodní živly už v předstihu – a lépe tak porozumět i silám, které způsobily například katastrofální vlnu tsunami, jaká v nedávné době zasáhla Japonsko. Proto označují vzorky za jakýsi poklad.

 

Vysoké školy nehodlají zohledňovat výsledky státních maturit
Bohumil Doležal 2. dubna 2011 • 16:31

Vysoké školy nehodlají zohledňovat výsledky státních maturit

„Pomůže nám to objasnit nejen historii vývoje naší planety, ale také vztahy mezi jednotlivými vrstvami i samotnou podstatu pláště,“ vysvětluje důležitost průzkumu Damon Teagle z University of Southampton, jeden z vedoucích pracovníků projektu. Vlastnosti hlubinných hornin mají vliv na pohyb tektonických desek i na vznik magmatu, jež trhlinami v kůře neboli sopkami proniká vzhůru a v riftových zónách tvoří nové oceánské dno. Stoupavé proudy v plášti mají tedy rozhodující vliv na utváření povrchu Země.

 

Mezi teenagery se rozmáhá kouření vodní dýmky. Vyrovná se až 200 cigaretám za hodinu

 

Celková hloubka vrtu bude kolem deseti kilometrů, což už vyžaduje tým zkušených specialistů. Kdo viděl film Armageddon, představí si Bruce Willise s Benem Affleckem z ropné plošiny, kteří dokáží vyvrtat díru i na asteroidu. Přesně z takového těsta by měli být i tito „vrtáci“. Podobný pokus už tu přitom byl v 60. letech minulého století. Tenkrát měl ambice provrtat oceánskou kůru americký Projekt Mohole, jenž však neuspěl. Podařilo se dosáhnout hloubky jen 183 metrů. Ukázalo se, že přesné spouštění vrtných tyčí ze speciálních lodí na dno v hloubce 3,5 kilometru je příliš složité.

 

Skutečný Spider-man opět spatřen. Tentokrát v Dubaji
Adam Kolář 2. dubna 2011 • 00:00

Skutečný Spider-man opět spatřen. Tentokrát v Dubaji

Nebyla by to ale studená válka, kdyby tenkrát nechtěli Američany překonat Rusové. Rekord díky tomu drží ruský program označovaný jako SG3. V jeho rámci se na poloostrově Kola podařilo během 70. a 80. let minulého století dosáhnout hloubky přes 12 kilometrů. Pokud se ruský rekord tentokrát podaří prolomit, mělo by k tomu podle plánů dojít někdy roku 2020.Klíčová slova:


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chytrý pan Brčko: Mladý podnikatel v touze vydělat na ekologickém chování vozí slaměná brčka letadlem z Číny!
PREMIUM X Karel Steigerwald: Vyrazili, ale neprojdou. Estébácká prezidentura je na dosah ruky
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější