nahoru

Soud zamítl třetí návrh na obnovu řízení s Jiřím Kajínkem

paw, daš 28. března 2011 • 10:55
Soud zamítl třetí návrh na obnovu řízení s Jiřím Kajínkem
foto: Tomáš Tesař

Plzeň: Jednání, které začalo v pondělí 28. března v 8:30, bylo uvedeno novou skutečností: z auta, do něhož 30. května 1993 pachatel střílel, nebyly odebrány otisky prstů.

 

Podle doktora Tomáše Zejdy, který Kajínka zastupuje, by přitom klika automobilu Mazda 323 nabídla dokonalý daktyloskopický otisk čtyř prstů. Zejda přitom vycházel z toho, že do auta se střílelo otevřenými dveřmi – které nikdo zevnitř neotevřel.

 

 

Jednání pod vedením soudce magistra Tomáše Boučka bylo po čtvrthodinové pauze znovu zahájeno s tím, že se nejedná o nový důkaz. Podle slov soudce se proto nejedná ani o záležitost pro tento soud, který není povolán přezkoumávat zákonnost vyšetřování a kroky policie. Něco takového spadá do kompetence soudu, rozhodujícího o vině a nevině, případně do kompetence odvolacího soudu; nezabýváme se spekulacemi, ale důkazy, uvedl soudce.

 

 

Třetí návrh na obnovu řízení s Jiřím Kajínkem, který byl před třinácti lety odsouzen na doživotí, byl zamítnut.

 

V jednací místnosti byli přitom přítomni také podporovatelé Jiřího Kajínka včetně tvůrce webových stránek jirikajinek.cz Lukáše Charváta. Ten porovnal identikit, podle nějž byl Kajínek identifikován, s podobou jednoho z orlických vrahů Ludvíka Černého (Kajínkova kamaráda, pětinásobného vraha, v jehož bytě byl Kajínek roku 2000 dopaden po útěku z Mírova), který si nyní též odpykává trest), který je mu velmi podobný. Ani to ale není nový důkaz - a nový důkaz je to jediné, co by mohlo řízení obnovit.

 

 

Státní zástupce se rozhodl, že se neodvolá. Odvolat se může přímo Kajínek, kterému o tom doručíme do věznice zprávu.

paw, daš


Diskuse ke článku