Radiace! Svět žije po zemětřesení v Japonsku v obavách. Často ale vítězí fámy | Reflex.cz
nahoru
Glosa Viliama Bucherta

Radiace! Svět žije po zemětřesení v Japonsku v obavách. Často ale vítězí fámy

Viliam Buchert27. března 2011 • 19:33
Zkáza po zemětřesení a tsunami poblíž města Natori, nedaleko od fukušimské elektrárny
Zkáza po zemětřesení a tsunami poblíž města Natori, nedaleko od fukušimské elektrárny
• foto: 
Jan Šibík

Pokud bychom měli věřit všem zprávám, které se objevují v posledních týdnech po obrovském zemětřesení a tsunami v Japonsku v souvislosti s poškozenými jadernými elektrárnami v zemi vycházejícího slunce, tak by už stál svět před apokalypsou. Situace je skutečně velmi vážná, ale občas propukající panika pořád není na místě.

Ministr Dobeš je pro dobrovolnou sexuální výchovu
Bohumil Doležal 27. března 2011 • 17:17

Ministr Dobeš je pro dobrovolnou sexuální výchovu

Japonci byli totiž v případě poškození elektrárny Fukušima konfrontováni s něčím, co jinde ještě nezažili. Nelze se proto divit tomu, že místní vláda, úřady i lidé, kteří se na místě snaží situaci často s nasazením vlastních životů zvládnout, nepoužívají v případě radiace a možného ozáření, tak silná slova jako světová média. Je jím to neustále vyčítáno, ale mohou postupovat jinak? Nemohou, protože nechtějí šířit paniku a beznaděj. Srovnání s výbuchem v ukrajinském Černobylu, od kterého brzy uplyne přesně 25 let, kulhá. Tehdy sovětská vláda záměrně zamlčovala prakticky veškeré údaje, to ta japonská nedělá.

 

Černé na bílém: Paris Hilton je rasistka
Adam Kolář 26. března 2011 • 23:47

Černé na bílém: Paris Hilton je rasistka

Pokud ale někdo po zemětřesení v informování veřejnosti selhal, tak to byl především provozovatel elektrárny Fukušima, společnost Tokyo Electric Power Company. Zpočátku vydávala až příliš optimistické zprávy zejména v případě rychlého vyřešení problému. Ale i to se pod tlakem japonské veřejnosti nakonec změnilo.

Slovenský umělec dobývá Británii díky slavným chilským horníkům

 

Svět podle nejslavnější tajné agentky současnosti Anny Chapman
V případě Fukušimy se přesto prakticky každý den objevují další a další fámy a překroucené informace, které nahánějí veřejnosti strach po celé planetě. Nikdo bohužel už neřeší, se některé zprávy se už po několika hodinách či dnech ukážou jako nepřesné či zavádějící. Navíc v případě japonského zemětřesení a následného tsunami bylo do této doby až 80 procent všech zpráv o situaci věnováno právě problémům s radiací. To slovo se například stalo od poloviny března i jedním z velmi vyhledávaných na českém internetu. Často ale není možné rozlišit, co je skutečná pravda a co jen poplašná zpráva.

 

Přitom Japonci přes všechny problémy s Fukušimou nepropadají panice ohledně budoucnosti své jaderné energetiky. Jejich země je na energetické zdroje chudá a žádné alternativní zdroje nemohou v blízké budoucnosti nahradit místní jaderné elektrárny. Není to prostě z ekonomických důvodů možné.

 

Do galerie DOX jen v černém. Je to tam samá smrt
Adam Kolář 25. března 2011 • 20:48

Do galerie DOX jen v černém. Je to tam samá smrt

Problémy s japonskými jadernými elektrárnami přesto vedou po celém světě k volání po uzavření podobných zařízení. Z hospodářského hlediska je to cesta nereálná. Proto například v Jižní Koreji, Číně či bohatých arabských zemích nadále uvažují o výstavbě nových reaktorů. Důsledkem Fukušimy ale bude ještě větší tlak na maximální snížení rizika při neočekávaných problémech s nukleárními elektrárnami. Takže japonské neštěstí možná povede v budoucnosti k technologicky lepším řešením v oblasti bezpečnosti.

Vědci našli Atlantidu, kterou prý kdysi smetlo tsunami. Tentokrát ve Španělsku

 

A když už jsme u havárií v jaderných elektrárnách, tak všichni dnes sice hovoří o Fukušimě a Černobylu, ale málokdo si už vzpomene na problémy z roku 1979 v elektrárně Three Mile Island, která se nachází u Harrisburgu v Pennsylvánii. I tam unikly do ovzduší radioaktivní látky. Jaké to mělo skutečné následky, nikdo neví. Některé studie tvrdí, že žádné, jiné, že se u obyvatel žijících v okolí prudce zvýšila rakovina plic a leukémie.

Také v případě Fukušimy je potřeba vyčkat a důsledně analyzovat všechny dostupné údaje a informace. Zatím však ale jasně vítězí panika.Klíčová slova:


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější