Cizinci pod hrozbou radioaktivity opouštějí Tokio. Japonci zůstávají v klidu | Reflex.cz
nahoru

Cizinci pod hrozbou radioaktivity opouštějí Tokio. Japonci zůstávají v klidu

Jan Rod14. března 2011 • 13:31
Tokio
Tokio
• foto: 
Cors CC BY-SA

Z Japonska pro Reflex.cz: Jan Rod studuje na tokijské univerzitě Keio. Pro Reflex.cz píše, jaká je situace v hlavním městě Japonska, stiženého zemětřesením a tsunami s tragickými následky.

 

Budovy v Tokiu jsou pozhasínané, šetří se. V televizi dnes říkali, že nebude třeba provádět plánované blackouty (odstavení elektrického proudu) v původní míře, protože lidé sami od sebe šetří – automaticky, nezištně, bez příkazů. Obyvatelé hlavního města zůstávají v klidu; většina lidí šla dnes do práce jako každý jiný den – zato cizinci si houfně vybírají dovolenou a pod strašákem radioaktivity opouštějí Tokio, zpravidla směrem na Ósaku či Kjóto. Jejich přístup je zvláštní jejich naprostou ukázněností, v supermarketech je sice méně základních potravin a u benzínek fronty, celkově ale plánuje naprostý klid.

 

Tisíce obětí tsunami: Největší pohroma pro Japonsko od druhé světové války

 

Provoz vlaků je omezen právě z důvodu šetření energií, a tak jsou dnes metra ještě nacpanější, než obvykle (a tlačiči, speciálně vyčlenění pánové, kteří v bílých rukavičkách dotlačí do vagónu ty, kteří už by se tam nevešli, tak mají dvakrát tolik práce). Nikdo však „neremcá“, všichni ví, jak vážná situace je. Krizi způsobenou jadernou elektrárnou na nejhůře zasaženém severovýchodě země tolik neřeší; nikdo nepochybuje o tom, že je to velký problém, ale lidé věří svým autoritám a respektují je, takže ví, že si s tím nemusí lámat hlavu sami.

 

Kvůli Facebooku se lidé i rozvádějí. A my jsme na něm čím dál závislejší
Včera jsem se byl projít v jednom tokijském parku. Lidé kolem mě se normálně bavili, i když byli méně veselí a často spolu hovořili o tom, kde koho páteční katastrofa zastihla. Pokračující otřesy většina lidí přijímá s klidem, televize a další média jsou vybavena varovným systémem, díky kterému vždy několik vteřin před většími otřesy přijde výstražná zpráva.

 

Do živého: Miroslav Kalousek odchází na léčení
Petr Holec 13. března 2011 • 20:03

Do živého: Miroslav Kalousek odchází na léčení

 

Nevím, jak by na takovou situaci reagovali Češi. Mám ale pocit, že by se chovali více egoisticky, každý sám za sebe. Japonská společnost drží mnohem více pospolu; mnoho Japonců, s nimiž jsem hovořil, si je jisto jednou věcí: jsou tu potřeba pro ostatní, a tak je ani nenapadne uvažovat o odjezdu.

 

Autor studuje univerzitu Keio v Tokiu.

Jan Rod

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější