Čína a Indie prudce zvýšily výdaje na své armády. Má se svět začít bát? | Reflex.cz
nahoru
Glosa Viliama Bucherta

Čína a Indie prudce zvýšily výdaje na své armády. Má se svět začít bát?

Viliam Buchert7. března 2011 • 08:00
Tank. Čína
Tank. Čína
• foto: 
Reflex.cz

Zatímco Evropa (včetně České republiky) drasticky škrtá peníze na své armády a USA půjdou v blízké v budoucnosti podle všeho ve vojenských výdajích také cestou postupných úspor, tak asijské velmoci rozpoutávají nové závody ve zbrojení. Čína v minulých dnech oznámila, že na tento rok navyšuje vojenský rozpočet o 12,7 procenta oproti minulému roku. Indie se přidala, protože nárůst vojenských výdajů bude u ní představovat letos 11,6 procenta.

Má se tedy začít svět bát? Zatím nikoli, ale jak rychle ekonomicky sílí především Čína, tak i její objem investic do armády začíná být skutečně mohutný. Za rok 2011 to má být 91,5 miliardy amerických dolarů a to už je druhý největší vojenský rozpočet na světě. Spojené státy ho překonávají zatím mnohonásobně, ale ten čínský už je dávno větší než ruský, britský či francouzský.

 

V sobotu se konala zásadní demonstrace proti vládním reformám
Bohumil Doležal 6. března 2011 • 11:13

V sobotu se konala zásadní demonstrace proti vládním reformám

 

Zahalená dívka neznamená ošklivá dívka
ako 4. března 2011 • 13:00

Zahalená dívka neznamená ošklivá dívka

Nedá se předpokládat, že Čína či Indie mají teď nějaké agresivní choutky a chtějí s pomocí silnějších armád na někoho zaútočit. Jenže budování moderního vojska jim pomůže změnit poměr sil ve světě. Jejich politický vliv bude narůstat jak s posilováním ekonomiky, tak armád. Vytvářejí si totiž předpoklady pro možné zásahy i hodně daleko od svých hranic. Proto ve velkém nakupují nejlepší stíhačky, dopravní letadla, hlídkové vrtulníky, ponorky, vyvíjejí a zdokonalují nejrůznější typy raket, mají jaderný arzenál (a na rozdíl od Baracka Obamy se ho nehodlají vzdát) a také stále úspěšnější vesmírný program.

 

Pozor, kam šlapete! Podívejte se na miniaturní život v městských ulicích

 

A jeden příklad za všechny. Za posledních dvacet let vláda v Pekingu navýšila meziročně svůj vojenský rozpočet o dvouciferné číslo až devatenáctkrát. Jen v roce 2010 polevila, to bylo o „pouhých“ 7,5 procenta. Kdysi to problém nebyl, ale v současnosti je již také druhou největší ekonomikou světa a tím se mění i reálná čísla, která jdou vojákům.

 

Al-Ká’ida chce na letadla útočit s hady a škorpióny. Inspiroval ji film Hadi v letadle?

 

Pan umělec na tripu: Autoportréty malované pod vlivem snad všech existujících drog
Naopak obyvatelé Evropy již mnoho let tlačí na své vlády, aby výdaje na vojenské účely škrtaly, protože si chtějí udržet nákladné výhody sociálního státu. Na první pohled tento „pacifistický“ postup vypadá velmi rozumně a promyšleně. V budoucnosti se nám ale nemusí vyplatit. Už teď je vliv Evropy spíše symbolický (podívejme se na revoluce v severní Africe a na Blízkém východě, kde slovu EU nepřikládá nikdo téměř žádnou váhu) a bude se dál umenšovat. Právě na úkor Číny, Indie a třeba Brazílie. Evropě zůstanou jen její krásná slova, zatímco jinde vyrostou nové velmoci. Se silnými armádami v zádech.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější