nahoru

Drážďany: Nevydařený průvod a hořknoucí protest

Stanislav Krupař21. února 2011 • 09:45
Drážďany: Nevydařený průvod a hořknoucí protest
foto: Stanislav Krupař

Už to vypadalo, že vzpomínku na osudné bombardování Drážďan z 13. a 14. února 1945 si natrvalo přivlastní neonacisté se svými revizionistickými hesly o bombardovacím holocaustu. Ještě předloni v únoru prošel saskou metropolí průvod organizovaný krajně pravicovou NPD, kterého se zúčastnilo víc jak 7000 jejích příznivců. Pro člověka, který je alergický na nahnědlé názory, to nebyl hezký pohled.

 

Letos, 65 let po děsivé zkáze města, dorazil do Drážďan jen zlomek neonacistů a stejně jako vloni ani tentokrát  ultrapravičáci saskou metropolí neprošli. Zabránilo jim v tom 15 000 občanů, kteří zablokovali klíčové ulice metropole na Labi. Jádro antifašistů tvořili příznivci Zelených a Die Linke, protest proti náckovskému průvodu ale podpořil i sám saský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU).

 

 

 

Pouhé čtyři stovky neonacistů tak postávaly v chladnu pod dohledem policie vedle budovy hlavního nádraží, zatímco antifašisté pořádali vítězné happeningy. Mohl by to být sladký konec, ale není. Skupinky radikálních levičáků a anarchistů totiž vyvolaly střety s policí a tak nakonec vzduchem létalo kamení a v Drážďanech hořely barikády. Škoda.Diskuse ke článku