nahoru

V USA doživotí, v Česku jen 5 let vězení. V čem se liší naše justice?

Adam Kolář29. ledna 2011 • 08:00
Soudní kladívko
Soudní kladívko
• foto: 
Jonathander/CC BY-SA

V Pensylvánii chtějí zavřít na doživotí chlapce, který ve svých jedenácti letech zavraždil snoubenku svého otce. V Česku chtějí dát pět let vězení člověku, který prodal nezletilou do nevěstince. Je to zajímavé srovnání.

Obhajoba amerického případu se brání tím, že byl pachatel nezletilý. Do procesu se zapojila i Amnesty International, která se dožaduje toho, aby chlapec nebyl souzen jako dospělý. V Pensylvánii však mají tak přísné zákony, že za dvojnásobnou úkladnou vraždu mohou odsoudit i novorozeně.

 

 

V Česku je v současné době souzen pán, který prodal mladou dívku do rakouského nevěstince. Když po ní bylo vyhlášeno celostátní pátrání, už “pracovala”. Většinu své “výplaty” byla nucena utratit za padělané doklady. Některými zákazníky byla i mučena. Když se jí zázračně podařilo utéct zpátky do Česka, bylo jí sedmnáct let. Pachatele, který ji takto zkazil život a postaral se o nezapomenutelné, odporné zážitky, hrozí pouhých pět let vězení. Porovnejte sami, zdali je to správné.Klíčová slova:Diskuse ke článku