nahoru

Legendární automobil „Brouk“ v neobvyklých variacích

far24. ledna 2011 • 13:15
Legendární automobil „Brouk“ v neobvyklých variacích
foto: Archív

Jeho modelové označení je Volkswagen Typ 1. Známější je ale spíš pod názvem Brouk (v angličtině Beetle, německy Käfer). Tento název nenesl od začátku, vznikl nejprve jako přezdívka a až později se stal jeho oficiálním označením.

Volkswagen Brouk se stal nejdéle vyráběným modelem automobilu v historii. Celkový počet vyrobených kusů se vyšplhal k neuvěřitelnému číslu 21 529 464 kusů. Výroba Brouka začala krátce před vypuknutím 2. světové války v Německu. Koncem 70. let minulého století byla jeho výroba přesunuta z Německa do Brazílie a Mexika. Poslední vůz sjel z výrobní linky v roce 2003 v Mexiku, kde byla vyrobena série tří tisíc vozů a nesla název Última Edición. Mezitím koncern Volkswagen představil v roce 1998 verzi New Beetle, designově a technologicky modernější verzi původního Brouka. Úspěchu svého předchůdce však nejspíš nikdy nedosáhne.

 

Jeho popularita samozřejmě vedla příznivce k úpravám „na koleně“ a vznikly tak jedinečné kusy, často až nepodobné původnímu vozu. Na výběr upravených Brouků se podívejte ve fotogalerii.

 

 

 

far


Diskuse ke článku