nahoru

Prohlédněte si unikátní fotografie dědečků automobilů

Karel Vacek 30. prosince 2010 • 08:00
Prohlédněte si unikátní fotografie dědečků automobilů
foto: archiv autora

Adolf Branald, který zemřel před dvěma lety, by se letos dožil sta let. Napsal na třicet knih, z nichž některé vycházejí s úspěchem dodnes. Vzpomeňme třeba román Dědeček automobil, k němuž podnětem mu byly vzpomínky montéra továrny Laurin a Klement Františka Krutského.

Legendárnímu snímku, který podle knihy natočil Alfréd Radok a rekonstruoval v něm vrcholné závodní úspěchy mladoboleslavské automobilky Laurin & Klement s odstupem 50 let, vtiskli svoji nezaměnitelnou pečeť výtvarník Kamil Lhoták i autor literární předlohy Adolf Branald.

 

 

První z nich pomocí inzerce ve Světě motorů sehnal původní laurinky. Jedno z filmařských aut je dodnes vystaveno v podnikovém muzeu Škoda Auto, a.s. Branald, v mládí obchodní cestující motorovými oleji, přivedl „na plac“ pamětníky – mechaniky včetně Františka Krutského. Toho si zahrál Luděk Munzar, filmový spolujezdec Josefa Hlinomaze alias hraběte Saši Kolowrata-Krakovského. Miloš Kopecký za řidítky parní tříkolky jako by z oka vypadl zakladateli francouzského autoklubu hraběti Albertu de Dionovi, Radovana Lukavského připodobnil dlouhý plnovous mladoboleslavskému knihkupci, cyklistovi a spoluzakladateli dnešní Škodovky Václavu Klementovi. Závodní okruh Dourdan včetně „francouzského světla“ našli filmaři u Poděbrad, v Gaillon se změnily staré Teplice…

 

Kauzu Adolf Branald si přečtěte v novém Reflexu.

 


Karel Vacek


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.