nahoru

Otřesné svědectví z Číny: mentálně postižení na nucených pracích

Viliam Buchert 27. prosince 2010 • 10:05
Otřesné svědectví z Číny: mentálně postižení na nucených pracích
foto: chinaSMACK

Deset mentálně postižených lidí trpí v nelidském otroctví ve městě Kumši v západočínské provincii Sin-ťiang. Svědectví o tom přinesl internetový server chinaSMACK, jenž se podrobně věnuje problematice nejlidnatější země světa.

Jak vypověděli tito mentálně postižení lidé, tak majitelé firmy je drží v areálu, který slouží k výrobě stavebních materiálů, v nelidských podmínkách. Někteří z nich se už vícekrát pokusili utéct, ale byli chyceni a pak zbiti. Pracují každý den a jako jídlo dostávají pouze vařené nudle. Jak dokazují fotografie, podmínky pro život mají spíše nelidské.

 

 

Obrovským problémem je, že v Číně se rodiny (zejména v chudších oblastech) mentálně postižených lidí často zbavují. Buď je vyhodí na ulici, nebo dají do zařízení pro bezdomovce. Majitel firmy i v tomto případě tvrdí, že má s postiženými normálně podepsané smlouvy a že na ně dostal reference od pracovní agentury a pak si je našel v útulku pro bezdomovce. Bohužel je pravděpodobné, že papírově bude všechno v pořádku, protože tito lidé nikoho nemají, nikoho nezajímají, a proto je s nimi zacházeno jako se zvěří.

Server chinaSMACK, jenž informace a fotografie ze Sin-ťiangu zveřejnil, se problematice Číny věnuje od července roku 2008. Všechny informace jsou přitom přeložené z nejrůznějších čínských médií a serverů. Zprávy získává i od Číňanů, kteří žijí v cizině a svoji vlast pravidelně navštěvují.Klíčová slova:Diskuse ke článku