nahoru

Sovětské auto - přítel nejmilejší. Podívejte se na dobové reklamní fotografie

Jan Jandourek8. listopadu 2010 • 15:30
Sovětské auto - přítel nejmilejší. Podívejte se na dobové reklamní fotografie
foto: Archív

Sovětské auto, to je starý přítel v nových časech. Prohlížet si jejich propagační fotky je zážitek. Fakt je, že ta vozítka nebyla moc sovětská. Licenční fiat je prostě fiat, i když se mu říká Lada nebo Žiguli. Ale co, kdo ji miluje, příbuzné a předky neřeší.

Pozorně si ty fotky prohlédněte, ukazují, že majitelé těchto vozů byli lidé zvláštního ražení. Tak například jak a kde parkují. Moskviče a Lady se parkovištím obsesivně vyhýbají jako bolševik kříži. Nejlépe je jim na poli, na louce a v lese. Jedna modrá Lada stojí téměř pravými koly ve vodě jezera, či co to je. Ani nedomýšlím, jak vystupovala ta blonďatá spolujezdkyně. Gumáky totiž nemá. Třeba ale seděla za řidičem, protože se s ním momentálně nebaví, což se při jeho způsobu parkování ani nedivím.

 

 

Další propagační obrázky sovětských vozů si prohlédněte v galerii:

 

Přes všechna ta dramata, to byl krásný svět. Všechny barvy byly pastelové. Provoz byl řídký, jak je patrné z jediné fotky, na které volha jede, skutečně jede. Na stometrovém úseku komunikace v centru velkoměsta vidíme asi tak tři osobní vozy - a to sečteno v obou směrech. Nad těmito snímky jásá srdce milovníka tajemství, estetiky i ekologie.Diskuse ke článku